reklamı kapat

POPÜLER

Tesla otomatik pilot

Tesla Model S ve otomatik pilot eşliğinde yaşanan ilginç olay

Tesla otomobil modelleri, dünyanın en gelişmiş otomatik pilot sistemi üzerine kuruluyor. Ancak bu sistem direksiyon başında uyuyabileceğiniz anlamına gelmiyor.

Tesla Model S, Model X ve Model 3, uzun süredir gelişmiş otomatik pilot sistemleriyle donatılıyor. Bu sistem birçok kez gördüğümüz kadarıyla gerçekten çok iyi çalışıyor. Hatta Model X, Model S ve Model 3 sürücülerinin otonom pilot açık şekilde toplamda 1 milyar mil yol yaptığı açıklanıyor. Yasalar gereği kişilerin otomatik pilot açıkken direksiyonu tutması gerekiyor. Ancak otomobil burada kişinin uyuyup uyumadığını anlayamıyor. İşte bu konuda ilginç diyebileceğimiz bir olay yaşandı. Amerika’da bir Model S sürücüsü, sarhoş şekilde otomatik pilotu açtı ve direksiyon başında uyuyarak tam 7 dakika boyunca yol aldı. Kişiyi 7 dakika boyunca sorunsuz olarak götüren otomatik pilot sistemi sistem, kendi üzerine düşeni yapmış görünüyor. Ancak yol üzerinde görevini yapan başkaları da vardı. Sürücünün uyuduğunu fark eden trafik polisleri, aracı bir şekilde durdurdu ve alkollü olduğu görülen sürücüyü tutukladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla otomatik pilot sistemi tamamen hazır değil

Bunu söylüyoruz çünkü sistemin kafası bazen karışarak yanlış kararlar alabiliyor. YouTube’da bunu gözler önüne seren birçok video bulunuyor. İşte bu yüzden sürücülerin otomatik pilot açıkken mutlaka yolu takip etmesi, uyumaması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Pist modu ile yanlayan Model 3