reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Tesla otomatik pilot

Tesla otomobil sahiplerinden inanılmaz “otomatik pilot” başarısı

Elektrikli otomobil pazarının yıldız ismi Tesla, biliyorsunuz araçlarında gelişmiş bir otomatik pilot sistemi sunuyor. İşte bu sistem ile alakalı önemli bir gelişme var.

Advertisement

Tesla tarafından üretilen ve satışa sunulan son üç yıldaki araçların hemen hepsinde otomatik pilot donanımı yer alıyor. Bu konuda sektör lideri olan firma, bilim kurgu filmlerinde görünen tamamen otonom geleceğe en yakın isimler arasında yer alıyor. Yasaklar nedeniyle şu an Tesla Model X, Model S ve Model 3‘te yüzde 100 otonom yapı kullanılamıyor. Sistemi sürekli kullanılabilmesi için kişilerin ellerini direksiyonda tutması gerekiyor. Ancak bu zorunluluğa rağmen Model ailesinin sürücüleri otomatik pilotu kullanmaya devam ediyor. Çünkü yapılan açıklamaya göre Model X, Model S ve Model 3 sürücüleri, otonom kontrol açık şekilde toplamda 1 milyar mil yol katetmiş durumda. Bu gerçekten nefes kesici görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla, otonom pilot sistemini sürekli olarak geliştiriyor

Görüldüğü üzere kişiler otomatik pilotu aktif olarak kullanmaya devam ediyor. Herkes farklı yolları kullandığı için de şirket bu süreçte çok yüksek miktarda veri topluyor. Süreçte ne kadar çok veri toplanırsa sistem o kadar iyi şekilde eğitilebiliyor. Otonom gelecek hızlı yaklaşıyor ve alanda Google ile Apple gibi otomobil üretmeyen firmalar bile büyük çalışmalar yapıyor. Hatta Google otonom taksiler ile ABD’de hizmet bile veriyor.

İlginizi Çekebilir

Yeni Apple iPad Pro reklamı