reklamı kapat

POPÜLER

Tesla otomatik pilot

Tesla’nın otomatik pilotunu dikkate almazsanız başınıza bu geliyor [Video]

Elektrikli otomobil pazarının öncü ismi Tesla, “Model” ailesinde dünyanın en gelişmiş otomatik sistemlerinden birisini kullanıyor. Bu sistem güvenlik amacıyla sürücünün ara ara direksiyona dokunmasını istiyor. Peki bu yapılmadığı zaman ne oluyor? İşte cevabı;

Bunu test etmek isteyen JerryRigEverything YouTube kanalında Zack ve What’s Inside? kanalından Dan, Model X ile güzel bir test gerçekleştiriyor. Otomobil ile yolda giderken “otomatik pilotu” aktif eden ikili, aracın tüm uyarılarına rağmen kasıtlı olarak direksiyonuna dokunmuyor. Sürücüden tepki gelmediğini gören Model X ise yaklaşık 40 saniye içerisinde dörtlülerini yakarak otomobili durduruyor. Bunu tam da yolun ortasında oldukça tehlikeli bir şekilde yapan otomobil, şeritleri algılamasına rağmen sağa çekme yolunu tercih etmiyor. Oldukça da sert şekilde fren yaptığı görülen Model X, bu durumdan sonra sürücüsünü adeta cezalandırıyor. Çevredeki insanları riske atmak istemeyen otomobil, sistemi ancak şarja bağlandıktan sonra aktif ediyor. Yani otomatik pilot tamamen kontrol dışı sürüşe kesinlikle izin vermiyor.

Tesla otomatik pilot

Peki Tesla’daki bu durum neden böyle?

Devlet kurumları henüz tamamen otonom sistemlere izin vermiyor. Bu yüzden de şirket sürücülerin sürekli olarak yolu izlemesini istiyor. Bu mevcut sistemlerin halen yüzde 100 güvenli olmadığı düşünülünce güzel görünürken, bunun üstesinden gelmeyi başaran bazı insanlar bulunuyor. Örneğin dün haberini yaptığımız Tesla’nın otomatik pilotunun portakalla kandıran sürücü halen herkesin gündeminde bulunuyor. Zack ile Dan’in yaptığı denemenin videosu ise aşağıda yer alıyor.

Video