reklamı kapat

POPÜLER

Tesla’nın otomatik pilotunu portakalla kandıran sürücü dünyanın gündeminde [Video]

Amerika’da yaşanan olayda Tesla otopilot sistemini portakalla kandırmayı başaran Model S sahibi, herkesin yüzünde tebessüm yaratmayı başardı.

Marka tarihi için dönüm noktası niteliğinde bir yılı geride bırakan Tesla, 2017 içerisinde çok ciddi adımlar atarak yepyeni segmentlere dahil oldu. Model 3‘ün kullanıcılara sunulmasıyla başlayan maratonda Roadster ve kamyon modeli Semi‘yi de prototip versiyonlarıyla tanıtan Elon Musk, doğrusunu söylemek gerekirse rakiplerine büyük bir gözdağı verdi. 2017 aynı zamanda Tesla’nın hatalarından ders çıkarttığı bir yıl oldu diyebiliriz. Yıl içerisinde Keen Lab isimli güvenlik şirketi tarafından araçlarında açıklar bulunan marka, neyse ki kısa sürede yayınladığı güncellemelerle bu eksiklerini çok fazla büyümeden ortadan kaldırdı. 2018’in ilk ayı içerisinde olduğumuz şu günlerde kurnaz bir Tesla kullanıcısının yaptığı hamle ise işi bambaşka noktaya taşıdı.

“C vitamini etkisi”

Günümüzde pek çok otomobil devinin öncelikli planları arasında otomatik pilot ve otonom sürüş teknolojilerinin olduğunu artık biliyoruz. Artık gerçekleşen her fuarda “Aracımız …. tarihte …. seviye otonom sürüş teknolojisine sahip olacak.” benzeri açıklamaları duymak mümkün. Elektrikli otomobillerin popülaritesinde olduğu gibi otonom sürüşün popülaritesini de Tesla’ya borçlu olduğumuz da bir gerçek. Pek çok kişiye göre Tesla’nın otopilot sistemi piyasanın en iyisi konumundaydı. Yani en azından şu anda bu portakal açığına tanık olana kadar. Amerika’da Utah eyaletinde yaşayan Dave Mitton, bir Tesla Model S P85D sahibi. Aracını bu güne kadar keyifli bir şekilde kullanan Mitton’un canını sıkan tek şeyse görüşüne göre otopilotun “yetersizliği”. Burada bir virgül koyarak ufak bir hatırlatma yapmamız gerekiyor. Tesla’nın halihazırıda sunduğu otopilot sistemi güvenlik amacıyla iki dakikada bir sürücünün direksiyona dokunmasını istiyor. Bu aslında sürücünün uyuya kalma durumuna önlem niteliğinde. İşte Mitton’un portakal yöntemini dünyanın gündemi taşıyan sebep de tam buradan başlıyor. Herkesten önce bir ileri seviyeye geçmek ve artık direksiyona hiç dokunmak istemeyen kurnaz kullanıcımız, direksiyon simidine yerleştirdiği portakalla sistemi kandırmayı başarmış. Sözü fazla uzatmadan sizleri haberin girişinde yer alan bu keyifli video ile baş başa bırakalım.