reklamı kapat

POPÜLER

Tarihteki ilk selfie’yi kim çekti?

2013’te “Yılın kelimesi” olarak kabul edilen ve kendine Oxford Dictionary’de yer bulan selfie‘yi kim icat etti dersiniz?

Geçtiğimiz aylarda Paris Hilton, Britney Spears’la beraber selfie’yi icat ettiğini iddia etmiş ve internette alay konusu olmuştu. Oldukça ilginç olan bu iddianın arkasında ise gerçekten de belli başlı isimler bulunuyor. Bu isimlerden biriyse Robert Cornelius. 1839’da çektiği otoportre ile tarihin “ilk” selfie’sine imza attığı kabul edilen Cornelius, o yıllarda daha sonra akıllı telefon satışlarını dahi etkileyecek bir akıma imza attığının farkında değildi elbette.

Oxford Dictionary kelimeyi şu şekilde açıklıyor: “Kişinin kendini genellikle bir akıllı telefon veya webcamle çektiği ve daha sonra sosyal medyada paylaştığı fotoğraf.” Cornelius’un fotoğrafı elbette bulunduğu yıl göz önüne alınınca bir akıllı telefon veya webcamle çekilmiyor. Ancak akımın kökeni bu fotoğrafa dayanıyor. Amatör bir kimyager olan Cornelius, fotoğrafçılığıa duyduğu merakla da tanınıyor. Cornelius’un bu konuda yalnız olduğunu söylemekse zor zira sanılanın aksine selfie çekimleri o yıllarda da popüler olmayı başarıyor.

Robert Cornelius

Robert Cornelius

Oscar Rejlander

Oscar Rejlander

Byron Company

Byron Company

Byron Company

Byron Company

Dünyanın en pahalısı

Dünyanın en pahalı selfie’si ise 1850’lerde çekilen Oscar Rejlander’ın otoportresi olarak tarihe geçmiş durumda. “İlk selfie” sanılan fotoğraf açık artırmada 115 bin dolara satılmış. İlk grup selfie’si ise 1920’lerde karşımıza çıkıyor. Daha erken bir versiyonu en azından şimdilik bulunmayan bu fotoğraf Byron Company’nin fotoğrafçıları tarafından çekilmiş.

İcat edenin Paris Hilton olmadığı zaten başından beri belli olan bir durumdu. Kabul edilen fotoğraf her ne kadar Oxford’un tanımını tam olarak karşılamasa da o tarihlerdeki kabul edilebilir karşılığı olduğu kesin.

YORUMLAR