reklamı kapat

POPÜLER

RED kamera

12.500 dolarlık RED kameraya 50 dolarlık lens takılırsa sonuç ne olur? [Video]

Profesyonel video sektöründe popüler oranda kullanılan RED kameralar, çok gelişmiş sensörlere sahip. Bu sensörleri tam anlamıyla beslemek için de kaliteli optiklere ihtiyaç duyuluyor. Peki 12.500 dolarlık bir kameraya 50 dolarlık lens takılırsa sonuç ne olur? İşte cevabı;

Bahsi geçen bu deneyin arkasında Potato Jet isimli YouTube kanalı yer alıyor. Bu deneyde kullanılan ürünler ise Scarlet-W RED Dragon 5K kamera ve Çin merkezli Yongnuo‘nun geçmiş dönemde satışa çıkmış 50mm f1.8 lens modeli. Canon 50mm f1.8’in birebir kopyası olan bu lens, 50 dolarlık fiyatıyla en uygun modeller arasında yer alıyor. Fiyatı doğrultusunda optik performansı da çok iyi olmayan bu lens, 5K’lık dev sensörle tahmin ettiğimizden daha iyi sonuç veriyor. Çok ufak gövdesi olduğu için manuel netlemesi oldukça zor olan lens, buna rağmen “YouTube üzerinde” kötü bir video kalitesi vermiyor. Kameranın sektörde beğenilen sensörü görünüşe bakılırsa optikten bağımsız olarak kalitesini ortaya koymayı biliyor.

RED ile Yongnuo kombinasyonu

Potato Jet‘in bu garip kamera ve lens kombinasyonu ile çektiği videoyu direkt olarak aşağıda izleyebilirsiniz. Kimsenin böyle bir kameraya böyle bir lens takacağını düşünmüyoruz ancak yine de güzel bir deney yapılmış durumda. Yayınlanan sonucu siz nasıl buldunuz?

Video