reklamı kapat

POPÜLER

RED

RED’den giriş seviyesi 5K kamera

Üst düzey profesyonel video kameralarıyla tanınan RED, yeni video kameraları Scarlet-W ve Scarlet-W Monochrome’u tanıttı. 5K RED Dragon sensörlerle birlikte gelen kameralar, 60 fps’de 5K, 150 fps RAW’da 4K ve 300 fps’de 2K video çekimi gerçekleştirebiliyor.

RED Raven modeline kıyasla yüzde 10 daha büyük aktif bir sensörün kullanıldığı kameranın gövdesi de Raven’dan yüzde 40 daha pahalı. RED Raven’ın yurtdışındaki gövde fiyatının 6.000 dolar, RED Scarlet-W’nin gövde fiyatının 9.950 dolar olduğunu belirtelim. Her iki makineyi birbirinden ayıran farklardan biri de RED Scarlet-W’nin sahip olduğu değiştirilebilir optik düşük geçirgenlik filtre. Bu filtre pikselleri yumuşatmaya ve moire sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. RED Raven ve RED Weapon modellerinde olduğu gibi kayıt işlemini sıkıştırılmış RAW formatında gerçekleştiren kamera, 2K’da ve 60 fps’de ProRes 422’ye destek veriyor.

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi RED, Scarlet-W haricinde Scarlet-W Monochrome’u da duyurdu. Bu modelde adından da anlaşılacağı üzere monokrom bir sensör kullanılıyor. Diğer özellikleri ise RED Scarlet-W ile aynı. Gövde fiyatı 9.950 dolar olan RED Scarlet-W’nin fiyatı lens ve aksesuarlar birlikte 17.000 dolara kadar çıkıyor.