reklamı kapat

POPÜLER

Sony’den ilginç selfie teknolojisi

Bir şekilde hayatımıza giren ve kolay kolay çıkmayacağa benzeyen selfie akımını zor da olsa kabullendik artık. Sabah akşam kendi fotoğrafını çekmeye doyamayanların tam olarak çözemesek de en azından kafa yormayı bıraktık. Ancak Sony farklı düşünüyor anlaşılan. Teknoloji devinin üzerinde çalıştığı teknoloji, selfie’yi adeta yaşam koçuna dönüştürüyor.

Sony’nin patentini aldığı teknoloji cep telefonu, dijital kamera veya sanal gerçeklik cihazları yoluyla kullanıcının gün içinde belli aralıklarla fotoğrafını çekmesi ve ruh halini analiz etmesi üzerine kurulu. Biraz açmak gerekirse; gün içinde çekilen fotoğraflar yüz tarama teknolojinin de yardımıyla üzgün, mutlu, endişeli gibi kategorilere ayrılıyor ve gün içinde bir “ruh hali analizi” çıkarıyor. Herhangi bir ifade içermeyen selfie’ler ise filtreye takılarak hesaba katılmıyor. Selfie bombardımanı uykuda da devam ediyor. Böylece kullanıcının uyku kalitesi de analiz edilmiş oluyor.

Screen-Shot-2015-07-02-at-3.53.03-PM
Patentin detayları henüz belli olmadığı için Sony’nin bu ilginç fikri pratiğe nasıl dökeceği soru işareti. Ayrıca bu noktada mahremiyetin ihlali gibi bir durum da söz konusu. Zira onlarca fotoğrafın bir ağda toplanması, veri hırsızlığının da yolunu açıyor. Hep birlikte bekleyip göreceğiz.

İLGİLİ HABERLER