reklamı kapat

POPÜLER

Instagram selfie düzenleme uygulamaları ile yapılan düzenlemeler

Korkutucu trend; “Instagram’da paylaşmaya uygun” fotoğraf düzenlemeleri [Galeri]

Instagram ve benzeri sosyal medya ağlarında paylaşılan fotoğraflar artık neredeyse düzenlenmeden koyulmuyor. Peki kullanıcılar selfie’leri üzerinde ne kadar oynama yapıyor?

Instagram 1 milyar kullanıcıyı geride bırakırken, fotoğraf paylaşma alışkanlıkları da değişim geçiriyor. Mobil cihazlarının kameralarının giderek ilerlemesi ve beraberinde gelen sayısız fotoğraf düzenleme uygulaması alternatifiyle birlikte artık üzerinde oynanmamış bir selfie görmek pek mümkün değil. Peki bu fotoğraflar üzerinde kullanıcılar ne kadar oynama yapıyor? Kreatif ajans M&C Saatchi‘nin İngiliz fotoğrafçı Rankin ve MTArt Agency ile yaptığı iş birliği bunu ortaya çıkarmak üzere ilginç bir proje gerçekleştirmiş. Bir grup gence selfie’lerini “sosyal medyada paylaşılmaya uygun” hale getirmeleri talep edilmiş. Ortaya ilginç sonuçlar çıktığını söyleyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Büyüyen gözler, küçülen yüzler

Rankin, Bored Panda‘ya yaptığı açıklamada “Self Harm serisinde özellikle gençleri hedef alan uygulamalar üzerinde bir deney gerçekleştirdim.” diyor. 13-19 yaş aralığındaki bir grup gencin fotoğrafını çeken Rankin, düzenleme işlemi için fotoğrafları gençlere veriyor. Fotoğrafın sosyal medyada paylaşılacak kadar güzel görünene dek birkaç dakikalık düzenleme yapılması isteniyor. Facetune benzeri bir program kullandıklarını söyleyen Rankin “Buna benzer yüzlerce uygulama bulabilirsiniz.” diyor. Uygulamaların yapabildiklerinin ne kadar geliştiğine de değinen Rankin “Eğer kendinizin biraz bile daha iyi versiyonunu oluşturabiliyorsanız, kendinizi olduğunuz gibi kabul etmek ne kadar zorlaşır? Bu adeta zihnin içinde bir mayın tarlası. Bu proje ise sadece yüzeyde görünenin bir kısmını sergiliyor.

Fotoğraflarda yapılan düzenlemelerde gözleri büyütme, gözün ve çevresinin renginde oynama yapma, dudakları büyütme ve çeneyi küçültme gibi detaylar göze çarpıyor. Elbette teni prüzsüzleştirme ve makyaj eklentisi de dikkatlerden kaçmıyor. Instagram ve benzeri tüm sosyal medyalarda görülebilecek bu düzenlemeler yapay zeka destekli fotoğraf uygulamalarıyla tek dokunuşla dahi yapılabiliyor. Benzer şekilde çene inceltme ve makyaj eklentileri Instagram ve Snapchat gibi uygulamaların filtrelerinde dahi hazırda bulunuyor.

İlginizi çekebilir

Netflix’in Instagram’ın Hikayeler özelliği için sunduğu yenilik