reklamı kapat

POPÜLER

Bir hayali yaşamak: Instagram’ın lezzetsiz yemek fotoğrafları

Sosyal medyada yemek fotoğrafları paylaşmak giderek daha fazla ilgi gören bir akım haline geliyor. Peki öğünlerimizi çekip, sosyal medyaya yüklemek yemek yeme alışkanlıklarımızı nasıl değiştiriyor?

Yemek fotoğrafı denince akla gelen ilk mecra ister istemez Instagram oluyor. Bazen kendimiz, bazen tanıdıklarımız şahane görünen sofraları veya ağız sulandıran tabakları ölümsüzleştirmeyi tercih ediyoruz. Ancak beğenip geçtiğimiz bu kareler aslında birer fotoğraf olmaktan öteye geçiyor ve sosyal medya kullanıcılarının yeme alışkanlığını değiştirmeye başlıyor.

instagram
Neyi, nasıl bir ortamda veya kimlerle yediğimiz aslında başta düşünüldüğü kadar basit bir şey değil. Bunun bir anlamda toplumsal statünün belirtilmesi için oldukça kolay bir yol olduğunu düşünenler var. İnternette adından çok söz ettiren bir mekanda, lezzetli görünen bir yemeğin fotoğrafını yüklemek özel bir anı arkadaşlarla paylaşmaktan fazlasını ifade ediyor. Bazen ulaştığımız bazen de hedeflediğimiz yaşamın izlerini taşıyor. Yani bir anlamda kolayca gösteriş yapmaya olanak sağlıyor. Ancak bu fotoğraflarda önemli olmayan tek bir detay var: Yemeğin lezzeti.

Bir yemeğin başarılı sayılabilmesi için herkes tarafından kabul edilen belli kriterler bulunuyor. Bunların başında lezzet, kullanılan malzemelerin kalitesi, sunumun güzelliği, seçilen ortam ve verilen hizmeti saymak mümkün. Ancak sosyal medyada özellikle de Instagram’da paylaşılan yemek fotoğrafları bunlardan sadece birine odaklanıyor. Yemeğin genel olarak nasıl gördüğün tadının önüne geçiyor.

Mobile photography
Facebook‘ta veya Instagram‘da gördüğümüz şahane yemek videoları hepimizin ilgisini çekiyor. Bahsi geçen mekan yaşadığımız yere yakınsa, gidip denemek ve mümkünse bir fotoğrafını çekmek istiyoruz. Ancak burada bizi etkileyen yemeğin ne kadar lezzetli olduğunun övülmesi değil, görünüşü oluyor. Doğal olarak bazen saatlerce sıra bekleyerek başına oturduğumuz öğün aslen lezzet açısından yeni hiçbir şey vadetmiyor. Amaç bir başarıyı paylaşmak ve statü kanıtlamak oluyor.

Elbette yemek yemek sadece damak zevkinden ibaret değil, temel bir ihtiyaç. Hepimizin gün içinde defalarca gerçekleştirmesi gereken bir eylem. Buna rağmen her öğünün değil, bazılarının paylaşılmasının ve bunların da özenle seçilmesinin tek bir amacı var. Bu noktada düşünmemiz gereken şey uzun çalışmalar sonucunda elde ettiğimiz parayı ve kıymetli boş zamanlarımızı keyif alabileceğimiz bir şey yaparak değerlendirmek. Bu ağız sulandıran tabakların fotoğrafını çekmek de olabilir, gerçekten lezzetli bir öğün yemek de.