reklamı kapat

POPÜLER

YouTube yayın politikasının değişmediğini iddia ediyor [Video]

YouTube ve içerik üreticileri arasındaki anlaşmazlık son zamanlarda sık sık gündeme geliyor. YouTube’un bir süre önce ciddi bir algoritma değişikliğine gittiği söyleniyordu. Bu değişiklik kanalların fazlaca kullanıcı kaybetmesine ve görüntülenme oranlarının azalmasına neden olmuştu. Sonunda YouTube cephesinden bu konuya dair bir açıklama geldi.

Olayların başlangıcına kısaca değinmek gerekirse, YouTube zaman zaman bazı değişikliklere gidiyor. Ancak bunları duyurma veya içerik üreticilerini değişiklikler hakkında bildirme zahmetinde bulunmuyor. Dolayısıyla herkes değişimleri zaman içinde fark etmeye ve çeşitli problemler yaşamaya başlıyor. Aralık ayının başında YouTuber’lar ciddi bir takipçi kaybı yaşadıklarını ve izlenme sayılarının da azaldığını fark etti. Bunun nedeni olarak YouTube’un algoritma değişikliği görülüyordu. Çünkü kullanıcılar zamanla takip ettikleri hesapların sayısında da bir azalma gördü. Yani YouTube kullanıcıları takipten kendisi çıkartıyordu. PewDiePie, Jacksepticeye ve h3h3Productions gibi isimler sayesinde bu ciddi probleme dikkat çekildi. YouTube ekibi de sonunda bu probleme dair bir açıklamada bulundu.

Başta belirtmekte yarar var, bu pek de beklediğimiz cinsten bir açıklama değil. Hepimiz problemin kaynağının bulunduğunu ve sorunun halledileceğini duymak istiyordu. Paylaşılan videoda YouTube abonelikleri ürün müdürü yer alıyor ve kendisine bu problemlere dair yöneltilen soruları yanıtlıyor. Ancak görünen o ki YouTube bahsi geçen problemlerin var olmadığını düşünüyor. Takipten düşürme gibi bir sisteme başlamadıklarını, gelen şikayetleri değerlendirip yüz farklı olayla ilgilendiklerini ancak bir hata göremediklerini söylüyorlar. Bunun kapatılan ya da bot olarak işaretlenen hesaplarla da alakası olmadığını düşünüyorlar. YouTube verilerine göre takip ettiğiniz bir kanalın yeni video eklemesiyle, onun ana sayfanızda çıkması arasında saniyeler var. Ancak gerçek en azından kullanıcılar açısından bu söylenenlerden çok daha farklı duruyor.

Yapılan bu açıklamalar ardından içerik üreticileri ne tepki verecek bekleyip, göreceğiz. YouTube cephesinden yapılan açıklamayı Türkçe altyazılı olarak haberimizin başında bulabilirsiniz.