reklamı kapat

POPÜLER

YouTube

Tamamen kaldırılacağı açıklanan sinir bozucu YouTube özelliği

YouTube video içeriklerinde sunduğu özelliklerinden birine tamamen veda ediyor. Geriye dönük kaldırılacak olan özellikle daha “temiz” bir video deneyimi amaçlanıyor.

Advertisement

YouTube içerik üreticilerine izleyicilerle daha interaktif bir iletişim kurabilmeleri için pek çok araç sağlıyor. İçerik sonuna eklenen video pencereleri ya da kullanıcıları içerik üreticisinin yönlendirdiği URL’lere gönderen kartlar oluşturma gibi. Ancak bir de popüler video paylaşım platformunun geçmişten bu yana sürüklediği rahatsız edici “ek açıklamalar” özelliği bulunuyor. Eski videolarda sık sık görülebilecek olan bu ek açıklamalar videonun herhangi bir anında ekranda belirerek video izleme deneyimini zayıflatıyor ve izleyiciyi de sinir ediyordu. Tamamen kapatılabilen bu özellik, açık tutularak video devam ederken de tek tek her bir ek açıklamayı kapatma imkanı sunuyordu. 2017’de bu özellikten vazgeçen YouTube şimdi toplu temizliğe girişiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tüm ek açıklamalar silinecek

Mayıs 2017’de kullanım oranı iyiden iyiye azalan bu özelliği kapattıklarını açıklayan YouTube, içerik üreticilerine sadece mevcut olan ek açıklamaları silme imkanı tanıyordu. Var olanı düzenlemek veya yeni bir ek açıklama eklemek mümkün olmuyordu. Şimdi ise video paylaşım devi bu ek açıklamaları geriye dönük temizleyeceğini duyurdu. 15 Ocak 2019‘dan itibaren platform üzerinde videolara eklenmiş olan tüm ek açıklamaların kapatılacağı belirtiliyor. Böylelikle geçmişte yayınlanmış videoları, ekranda herhangi bir yazı çıkmadan ya da “ek açıklamalar açık kalmış mı?” diye kontrol etmeden izlemek mümkün olacak. Yapılan açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

İçerik üreticilerine özel video düzenleme uygulaması