reklamı kapat

POPÜLER

Google

Çalışanlarının durdurmaya çalıştığı tehlikeli Google projesi

Ağustos ayında Google tarafından geliştirilen ve Dragonfly kod adına sahip bir projeden bahsetmiştik. O dönemde ciddi endişeler yaratan bu projenin durdurulması için teknoloji devinin çalışanları yeni bir “açık mektup” yayınladı.

Google, çok tartışmalı yeni bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Ağustos ayında basına sızan Dragonfly kod adlı proje, teknoloji devinin Çin pazarına girebilmek için geliştirdiği yeni bir yol. Bildiğiniz gibi en büyük pazarlardan birine sahip olan Çin, teknoloji devlerinin yer almak için can attığı yerlerden biri. Ancak Çin’in baskıcı yönetimi ve sansürleri her teknoloji devinin burada barınamayacağı anlamına geliyor. Google’ın arama motoru da o servislerden biri. Ancak Dragonfly ile Google, Çin’e özel kendinden sansürlü bir arama motoru geliştiriyor. Ülkede kara listeye alınan internet sitelerini otomatik olarak sansürleyecek olan bu Çin’e özel arama motorunun aynı zamanda insan hakları, demokrasi, din ve barışçıl protesto gibi kelimeleri sansürleyeceği iddia ediliyordu. Çalışanlar ise projenin ortaya çıkmasıyla beraber endişelerini dile getirmişti. Şimdi ise toplu bir şekilde yeni bir açıklama yapıyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Google, Dragonfly projesini iptal etmeli”

O dönemde yayınlanan mektup ses getirse de teknoloji devini vazgeçirememişti. Google’ın çalışanları şimdi yeni bir mektupla bir kez daha karşılık veriyor. Uluslararası Af Örgütü’ne katıldıklarını belirten çalışanlar projenin iptalini talep ediyor. İtirazlarının Çin özelinde olmadığını belirten çalışanlar, teknolojinin insanları bastıracak ve susturacak bir araç olarak kullanılmaması gerektiğini kaydediyor. Bu yeni arama motorunun devlet gözetiminde rol oynayacağı belirtilirken, Çin’e tanınan bu ayrıcalıktan diğer ülkelerin de yararlanmak isteyebileceğine dikkat çekiliyor. Tamamen hükümet kontrollü bir arama motorunun marjinalleri bastıracağına ve sadece hükümet yanlısı içerikleri öne çıkaracağına dikkat çeken ekip, sansürün tehlikelerinin de altını çiziyor. Onlarca çalışanın altına imzasını attığı talebe buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Google’ın yeni ürünleri