reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google’ı bekleyen rekor ceza

Google‘ın Android davasında karar belli olmak üzere. Arama devini rekor bir ceza bekliyor.

Haziran ayında sizlerle Google’ın Avrupa Komisyonu tarafından mercek altına alındığını paylaşmıştı. Telefon pazarındaki baskınlığını tekele dönüştüren firmanın Android işletim sistemini suistimal ettiğine ilişkin incelemeler 2016’dan bu yana yapılıyor. Detaylarını buradan okuyabileceğiniz davada ise nihayet sona gelmiş durumdayız. Esasen sonucunun geçtiğimiz salı günü açıklanması gereken dava, herhangi bir gerekçe göstermeden 17 Temmuz’a ertelenmişti. Kulislerde ise davanın ertelenme sebebi olarak Amerika Başkanı Donal Trump’ın Brüksel gezisi gösteriliyor. Dava sonucu ise arama devi rekor bir cezayla karşı karşıya kalabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11 milyar dolarlık ceza

Avrupa Komisyonu’nun araştırmaları sonucu Google’a 11 milyar dolara varan rekor bir ceza verilebileceği belirtiliyor. 11 milyar dolar, arama devinin alt şirketi Alphabet’in küresel cirosunun yüzde 10’unu oluşturuyor. Google’ın telefon üreticilerine Chrome tarayıcıyı ve kendi arama aracını cihazlarına yüklemelerini gereklilik olarak sunduğu belirtilmişti. İddialara göre firma bunun için finansal teşvikte bulunurken aynı zamanda telefon üreticilerini Play Store’a erişim sunmamakla da tehdit etmişti.

Geçtiğimiz yıl kesilen 2,4 milyar dolarlık cezaya karşılık teknoloji devinin eylemlerine devam etmesi ise cezanın artacağını gösteren bir başka işaret. Arama devi ise herhangi bir suistimalde bulunmadığını iddia dediyor. Komisyonun kararı yarın açıklanacak.