reklamı kapat

POPÜLER

Google Gboard

Google’ın yetenekli klavye uygulaması Gboard’a ilginç özellik [İndir]

Google‘ın hem Android hem de iOS kullanıcıları için hazırladığı klavye uygulaması Gboard, ilginç bir özelliği bünyesine dahil ediyor.

Google‘ın yetenekli klavye uygulaması Gboard, Mors alfabesini mobil klavyeye getiriyor. I/O 2018 sunumundan kısa bir süre sonra beta versiyonunu Android’e dahil eden arama devi, bu özelliğin son halini iOS için kullanıma sunduğunu müjdeledi. Ayrıca Android cephesinde de deneyimi artıran yenilikler yapıldığını ekledi. Mors alfabesinin kullanımı ise tahmin ettiğiniz gibi hayli eğlenceli. Bu moda geçtiğinizde klavyede elbette sadece 2 seçenek bulunuyor: nokta ve düz çizgi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mors alfabesini kullanma

Arama devi, klavyede yazımı kolaylaştırmak için tahminleri de eklemeyi ihmal etmemiş. Mors kodunu kullanırken sistem yazmayı planladığınız kelimeleri tahmin olarak yukarıda gösteriyor, tıpkı diğer klavyelerde olduğu gibi. Tabii kelimenin hem Mors alfabesindeki görünümü hem de QWERTY versiyonu görünüyor. Bu da işleri hızlandırıyor.

Mors kodunu bilmiyorsanız da üzülmeyin, çünkü arama devinin bunun için ayrıca bir sitesi daha bulunuyor. Morse Typing Trainer diye bir sistemi bulunan arama devi, bu site aracılığıyla Mors kodunu bir saatten daha kısa sürede öğrenebileceğinizi iddia ediyor. Hem mobil hem de masaüstünden giriş yapabiliyorsunuz. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Uygulamanın iOS ve Android versiyonlarını ilgili işletim sisteminin üzerine tıklayarak indirebilirsiniz.

Video