reklamı kapat

POPÜLER

Google Android Messages

Google’dan nihayet Android’de mesajlaşmayı kolaylaştıran özellik

Google‘ın SMS’i ortadan kaldırmak için üzerinde çalıştığı Android Messages‘a yeni özellik.

Google, SMS’i ortadan kaldırmak üzere geliştirdiği Chat projesine devam ediyor. Hatırlarsanız Android cihazlarda mesajlaşmak için evrensel bir adım atılacağını yazmıştık. iMessage gibi, hizmete sahip kişilere veri üzerinden mesaj atmayı mümkün kılacak olan sistem, Android cihazlarda mesajlaşma deneyimini başka özelliklerle de geliştirmeyi amaçlıyor. Bazı Android cihazlarda halihazırda yer alan Android Messages (Android Mesajlar) uygulaması ise bu özellik gelmeden yeteneklerini artırıyor. Onlardan biri de WhatsApp’da esasen uzun bir süredir bulunan bir özellik. Artık Android kullanıcıları bilgisayar üzerinden de mesajlaşabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli olarak dağıtılıyor

Messages for web özelliğini kademeli olarak dağıtmaya başlayan Android devi, WhatsApp’daki sistemin bir benzerini tekrar ediyor. Telefonunuza bu güncelleme geldiyse, mesajlaşma kısmından “Messages for web” seçeneğini seçiyor ve buradaki sitede yer alan QR kodunu okutarak mesajlaşmaya başlayabiliyorsunuz. Mesaj göndermeyi kolaylaştıran bu sistemle çıkartmalar, emojiler, fotoğraflar da gönderebiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra GIF kütüphanesi Tenor’u satın alan firma, mesajlara nihayet GIF gönderme özelliğini de eklemiş durumda. GIF arama kısmından Tenor kütüphanesinde yer alan GIF’leri aratabiliyor ve gönderebiliyorsunuz. Aynı zamanda artık mesajlarda gönderilen linklerin ön izlemesi de ekranda görünüyor. Bir diğer etkileyici özellik, uygulamaların istediği “doğrulama kodları”nı kolay kopyalama özelliği. Mesajla doğrulama kodu geldiğinde bildirimin altında kodu kopyalamak için bir kısayol tuşu da yer alacak. Güncellemelerin tamamını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Tabii bu güncellemelerin Chat gelmeden önce hazırlık olduğunu da hatırlatalım. Firmanın nihai amacı SMS sistemini tamamen bitirip Mesajlar uygulamasını Chat uygulamasına dönüştürmek. Chat ile ilgili hazırladığımız detaylı yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Uygulama güncellemesinin kademeli olarak dağıtıldığının bir kez daha altını çizelim. Güncelleme henüz tüm kullanıcılara ulaşmış değil.

İlgili video

Android Mesajlar tanıtımı