reklamı kapat

POPÜLER

Google Chat

Google’ın SMS’i tamamen ortadan kaldıracak devrimsel adımı [Video]

Apple kullanıcılarının aralarında mesajlaşmak için kullandığı iMessage servisinin Android cephesinde tam bir karşılığı yoktu. Ancak Google attığı yeni adımla hem bu açığı dolduruyor hem de SMS’i tamamen ortadan kaldırmaya hazırlanıyor.

Google’ın bu hayli heyecan verici ve ilginç adımını anlatmadan önce iMessage’ı daha önce kullanmamış olanlar için hizmetten kısaca bahsedelim. iMessage, Apple’ın mobil cihazlarında mesajlaşma uygulamasına dahili olan bir hizmet. Ayarlardan aktif hale getirebileceğiniz bu özellik, hücresel veriyi ya da bağlı olduğunuz internet bağlantısını kullanıyor. iMessage kullanan bir kişiye SMS attığınızda iMessage olarak iletiliyor. Karşı tarafta iMessage yoksa mesaj SMS olarak iletiliyor. Android cephesinde çeşitli akıllı telefon üreticilerinden benzer hizmetler görmüştük, ancak hep aynı ekosisteme kısıtlı hizmetlerdi. Yani bu hizmeti Samsung sunuyorsa, Samsung cihazlarla bu şekilde konuşabiliyordunuz. Google şimdi bunu kökten değiştirmeye hazırlanıyor. Hem de çok iddialı bir şekilde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SMS değil Chat

Verge‘ün özel haberine göre Google’ın yeni sistemi tüm Android cihazları kapsayacak. Üstelik bu hizmet mobil operatörlerle ortaklaşa tasarlanıyor. Aralarında Turkcell ve Vodafone‘un da dahil olduğu dünya çapında 55 operaörle görüşen şirket, hizmeti için Universal Profile for Rich Communication Services (Zengin İletişim Servisleri için Evrensel Profil) isimli yeni bir standart getiriyor. Bu da eski usül SMS’i rafa kaldırarak mesajlaşmaya iMessage kalibresinde özellikler eklemeyi amaçlıyor. Microsoft’un işletim sistemi sağlayıcıları arasında bulunduğu Universal Profile içinde henüz Apple bulunmuyor. Yani iOS şimdilik bu oluşumda yok.

Chat olarak adlandırılan bu hizmet Android mesajlaşma uygulamasında dahili bulunacak. Ancak hemen kullanmaya başlamadan önce iMessage’da olduğu gibi bir izin verme durumu gerekebilir. Benzeri gibi SMS hizmeti yerine telefonunuzdaki hücresel veriyi kullanacak. Bu hizmete sahip olmayan kullanıcılara mesajlar normal SMS olarak giderken, hizmete sahip kullanıcılara veri ile ulaşacak. Grup konuşmaları yapabileceğiniz bu hizmette, popüler mesajlaşma servislerinin belli başlı özellikleri de bulunuyor. Örneğin biri cevap yazarken cevabın yazıldığını görebilir, mesajın iletilip iletilmediğini görüntüleyebilirsiniz. Aynı şekilde okundu bilgisi de mevcut. Elbette fotoğraf ve video paylaşımı da yapılabiliyor. Tenor’la anlaştığını yazdığımız Google, Chat’e GIF gönderimi gibi özellikler de eklemiş. Hatırlarsanız bunun mesajlaşma servisi için dahili bir özellik olabileceğini Tenor anlaşmasında yazmıştık. Google’ın yeni hizmeti, operatörlerin çalışmalarına bağlı olarak kademeli şekilde kullanıcılarla buluşturulacak. Sprint’in yeni sisteme hazır olduğunu belirten Verge, T-Mobile’ın da yakında dahil olacağını eklemiş. Turkcell ve Vodafone’dan ne zaman hamle gelecek şimdilik belirsiz.

Video