reklamı kapat

POPÜLER

Samsung LOG Tasarım

Apple’a yönelik yeşil balon – mavi balon hareketine Samsung da katıldı

Apple‘a yönelik olarak Google tarafından sürdürülen “yeşil balon – mavi balon” hareketine yayınladığı bir reklam videosu ile Samsung da katıldı.

Apple ekosisteminin en önemli unsurları arasında iMessage yer alıyor. Bu mesajlaşma altyapısı yerleşik mesaj uygulaması üzerinden işliyor ve kişiler kullandıkları cihazlara göre farklı renklerle sınıflandırılıyor. Tarafınıza gelen bir mesaj balonunun rengi mavi ise iPhone’dan, yeşil ise bir Android telefondan (Veri değil sadece SMS ile) gelmiş oluyor. İnternet devi Google uzun zamandır tam olarak bunu çok eleştiriyor. Şirket bu durumun özellikle gençler arasında bir “iPhone satın alma baskısı” yarattığını ve çoğu zaman Android kullanıcılarının dışlanmasına yol açtığını iddia ediyor. Özellikle grup sohbetlerde görülen bu durumun, adında yeşil renkli bir balon çıkan yani Android kullanan bir kişinin hor görülmesine kadar ulaştığı aktarılıyor ve bunun iMessage özelinde değiştirilmesi isteniyor. Apple’ın burada oluşan zorbalıktan faydalanmaması gerektiğini aktaran Google, Apple’ın Android kullanıcıları “ikinci sınıf vatandaş” olarak görmesinden vazgeçmesini de istiyor. Ancak Apple bundan vazgeçmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple bir türlü yeni nesil RCS altyapısına geçiş yapmıyor, bu yüzden iOS ile Android arasında yeşil balon dışında bazı aktarım / mesajlaşma sorunları da yaşanıyor. Samsung’un sayfada izleyebileceğiniz, “Apple’ın aşkınıza mal olmasına izin vermeyin” açıklaması yapılan yeni reklam filmi de tam olarak bu konuya odaklanıyor, Apple’ın artık RCS altyapısına geçmesi isteniyor. Bundan önce benzer konuda bir Google reklamı gelmişti. Google’ın aşağıda izleyebileceğiniz reklamında, “Apple’ın Android ile mesajlaşırken kullandığı gibi eski mesajlaşma teknolojisini kullanan bir cihaz” olarak tanıtılan hayali “iPager” merkeze alınıyor, bu cihazın şifreleme eksikliğine, bozuk grup sohbetlerine, pikselli resimlere / videolara ve yeşil balon sorununa sahip olduğu belirtiliyor. Bu videonun açıklaması ise tam olarak şu cümle ile kapatılıyor:iPager gerçek değil, ancak Apple’ın SMS kullanarak neden olduğu sorunlar gerçek. Mesajlaşmayı herkes için daha iyi hale getirelim ve Apple’ın #MesajıAlmasına ve RCS’ye geçmesine yardımcı olalım. “

Samsung reklamı yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

İLGİLİ HABERLER