reklamı kapat

POPÜLER

Google Apple iMessage LOG Tasarım

Apple iMessage’ın kapıları açılıyor, RCS desteği geliyor

 - Güncelleme: 16 Kasım 2023 22:27

Google, Apple tarafının sadece kendi cihazlarında çalışan mesajlaşma servisi iMessage‘ın kapılarını açtırmaya çalışıyordu.

Apple ekosisteminin en önemli unsurları arasında iMessage yer alıyor. Bu mesajlaşma altyapısı yerleşik mesaj uygulaması üzerinden işliyor ve kişiler kullandıkları cihazlara göre farklı renklerle sınıflandırılıyor. Tarafınıza gelen bir mesaj balonunun rengi mavi ise iPhone’dan, yeşil ise bir Android telefondan (Veri değil sadece SMS ile) gelmiş oluyor. İnternet devi Google uzun zamandır tam olarak bunu çok eleştiriyor. Şirket bu durumun özellikle gençler arasında bir “iPhone satın alma baskısı” yarattığını ve çoğu zaman Android kullanıcılarının dışlanmasına yol açtığını iddia ediyor. Özellikle grup sohbetlerde görülen bu durumun, adında yeşil renkli bir balon çıkan yani Android kullanan bir kişinin hor görülmesine kadar ulaştığı aktarılıyor ve bunun iMessage özelinde değiştirilmesi isteniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın burada oluşan zorbalıktan faydalanmaması gerektiğini aktaran Google, Apple’ın Android kullanıcıları “ikinci sınıf vatandaş” olarak görmesinden vazgeçmesini de istiyordu ancak Apple buna kulak asmıyordu. Bugün ise tüm baskıların ve özellikle de Avrupa Birliği’nin etkisiyle Apple geri adım attı ve 2024 yılında resmi olarak RCS standardını benimseyeceklerini duyurdu. 

Bu konuda geçtiğimiz hafta da bir adım atan Google, Avrupa merkezli büyük operatörler Vodafone, Deutsche Telekom, Telefónica ve Orange‘ı arkasına alarak Avrupa Komisyonu’na önemli bir talepte bulunmuştu.

Bu kapsamda Apple’ın iMessage servisinin kapılarını açması istenmiş, böylelikle de kişilerin WhatsApp ya da Google Messages uygulamalarıyla iMessage uygulaması arasında mesaj gönderip alabilmesi talep edilmişti. RCS desteğiyle beraber platformlar arası uyum istendiği gibi olacak, iPhone’lar arası iMessage deneyiminde ise herhangi bir değişiklik yaşanmayacak.

Apple adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi