reklamı kapat

POPÜLER

Windows 10 Copilot

Üretken yapay zeka temelli CoPilot, Windows 10’a da geliyor

Üretken yapay zeka temelli CoPilot, bugün artık kesinleştiği üzere yakında Windows 10 işletim sistemine de gelecek.

Geçtiğimiz aylarda düzenlenen Microsoft Build 2023 etkinliğinde gerçekten çok sayıda duyuru yapıldı. Birçok farklı alana odaklanan etkinlikte özellikle Windows tarafına yönelik duyurular ve yeni yapay zeka özellikleri ses getirmişti. Etkinlikteki en önemli paylaşım Windows 11 için Copilot sisteminin tanıtılması olmuştu. Bir yapay zeka temelli asistan olan sistem, Cortana’nın yerini alan çok daha gelişmiş bir gelecek versiyonu konumunda ve ChatGPT ile aynı GPT-4 dil modelini kullanan Microsoft Bing Chat üzerine kuruluyor. Aktif edildiği zaman Windows 11 arayüzünün sağ tarafına konumlanan Copilot, sorduğunuz her türlü soruya cevap verebiliyor ve size birçok konuda zaman kazandıracak yardımlarda bulunabiliyor. İşte bu şu an için sadece Windows 11’e özel kalan sürüm, geçtiğimiz hafta halen milyarlarca cihazda aktif olarak kullanılan Windows 10 için de sunulabilir denilmişti. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu haber bugün sonunda resmi olarak kesinleşti, Copilot’un önümüzdeki günlerde Windows 10 içerisine entegre edileceği aktarıldı. Atılan bu adım elbette gayet güzel görünüyor çünkü sistem ücretsiz bir temelde birçok faydalı imkanı bir araya getiriyor. Windows 10 ve Windows 11 arasında kullanım açısından bir fark taşımayacağı düşünülen Copilot, daha önce aktarıldığı kadarıyla Windows 10 tarafında da eklenti desteği taşıyor.

Bu arada bugün Windows tarafıyla alakalı bir haber daha geldi. Avrupa Birliği kararları doğrultusunda, Avrupa Ekonomik Alanı’ndaki (EEA) Windows 11 kullanıcılarının Bing web aramasını devre dışı bırakmasına, Microsoft Edge’i kaldırmasına ve hatta yerleşik arama özelinde ayrı web arama sağlayıcıları eklemesine izin verilecek.

CoPilot sistemi yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER