reklamı kapat

POPÜLER

Google Japonya

Google Japonya’dan ilginç yeni konsept: Klavye tuşu şeklinde işlevsel şapka [Video]

Google Japonya’dan yine çok ilginç bir yeni konsept çalışması geldi. Bu sefer bir klavye tuşu şeklinde işlevsel şapka üretildi.

Peki neden? Google Japonya’nın çalışmalarını çok fazla sorgulamamak gerekiyor. Bu tarz ilginç konseptler ile dikkat çekmek isteyen ve bunu sonuna kadar başaran şirket, yeni çalışmasıyla bilgisayar tuşu şeklinde bir şapka tasarladı. Bu şapka bir tuş gibi görünüyor ve bir tuş gibi görev de yapabiliyor. Telefonlara Bluetooth üzerinden bağlanan şapka ile gerçek anlamda yazı yazılabiliyor. Bunun için şapkada bir hareket sensörü yer alıyor, bu sensör şapkanın yönünü algılıyor. Her açıya farklı bir karakter konumlandıran Google mühendisleri, bu sayede şapkanın döndürülerek yazı yazılmasını mümkün kılıyor. Elbette ticari üretim ya da satış gibi bir amacı bulunmayan çalışmanın, evde üretim için gereken tüm detayları ise buradaki Github sayfasında yer alıyor. Google Japonya, bundan önce karşımıza gerçekten çok ilginç bir klavye ile çıkmıştı. Diğer ürün gibi bu Japonya merkezli tasarlanan klavye de Google tarafından üretilip ticari olarak satışa sunulmadı. Gboard Bar, Japonya’daki ekibin Android’in yerleşik klavyesi Gboard’u önce çıkarmak adına hazırladığı fiziksel konseptlerden sadece birisiydi. Ancak bu konsept de yukarıdaki gibi istenirse gerçeğe dönüştürülebiliyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çünkü buradaki Github sayfasında üretim konusunda bilinmesi gereken her şey bulunuyor. Peki bu klavyeyi ilginç ya da özel kılan yanı neydi? Bu klavye standart versiyonlardan farklı olarak tüm tuşları yan yana diziyordu. Hazırlanan klavyede alt alta gelen bir tane dahi tuş bulunmuyor. Bu açıdan oldukça ince ancak çok geniş olan Google Gboard Bar, bu yapısıyla iki kişinin aynı anda yazı yazmasına dahi imkân veriyor. Japonya merkezli ilginç tasarımlar arasına giriş yapan Gboard Bar, aşağıdaki videoda da görebileceğiniz üzere çok ilginç bir yazı deneyimi getiriyor. Adeta org çalma benzeri bir kullanım sunan ürün, ticari bir cihaz olmadığından farklı amaçlarda da gösteriliyor. Örneğin bu klavye ile dolapların altına kaçan eşyaların çıkarılabileceği ya da ucuna bir file takılarak böcek / kelebek yakalama aletine dönüştürülebileceği gösteriliyor. Son dönemde gördüğümüz en ilginç klavye konseptlerinden olan Gboard Bar, yakında kesinlikle birileri tarafından üretilecek ve aktif olarak kullanılacaktır.

Google Japonya imzalı tuş yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

İLGİLİ HABERLER