reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

iMessage

Google’dan Apple’a renk odaklı Android ve iMessage eleştirisi

İnternet devi Google, Apple tarafına ses getiren bir Android odaklı iMessage eleştirisinde bulundu. Firma renklerde değişiklik istiyor.

Apple ekosisteminin en önemli unsurları arasında iMessage yer alıyor. Bu mesajlaşma altyapısı yerleşik mesaj uygulaması üzerinden işliyor ve kişiler kullandıkları cihazlara görev farklı renklerle sınıflandırılıyor. Tarafınıza gelen bir mesaj balonunun rengi mavi ise iPhone’dan, yeşil ise bir Android telefondan (Veri değil sadece SMS ile) gelmiş oluyor. İşte Google tam olarak bunu eleştiriyor. Şirket bu durumun özellikle geçler arasında bir “iPhone satın alma baskısı” yarattığını ve bazen Android kullanıcılarının dışlanmasına yol açtığını iddia ediyor.

Özellikle grup sohbetlerde görülen bu durumun, adında yeşil renkli bir balon çıkan yani Android kullanan bir kişinin hor görülmesine kadar ulaştığı aktarılıyor ve bunun iMessage özelinde değiştirilmesi isteniyor. Apple’ın burada oluşan zorbalıktan faydalanmaması gerektiğini aktaran Google, Apple’ın Android kullanıcıları “ikinci sınıf vatandaş” olarak görmesinden vazgeçmesini de istiyor.

Apple’ın bu konuda bir adımı atıp atmayacağı ise henüz bilinmiyor. Apple’ın iMessage altyapısını uzun yıllar önce Android için aktif etmeyi düşündüğü, ancak daha sonra “bize faydadan çok zarar verir” deyip vazgeçtiği biliniyor. Bunu direkt olarak Apple’ın yazılımdan sorumlu özel ismi Craig Federigh açıklamıştı.

Bu arada Apple iOS 15 ile grup FaceTime görüşmelerini de ilk defa Android tarafına getirdi. Bu konuda teknoloji devi şunu aktarıyor: “FaceTime görüşmeleri şimdi Apple aygıtlarının ötesine de geçiyor ve bir Android veya Windows aygıtı kullanan kişiler de kendi tarayıcılarından görüşmeye katılabiliyor. Web üzerinden yapılan FaceTime görüşmeleri uçtan uca şifrelenmeye devam ettiği için gizlilikten de ödün verilmiyor.”

İlginizi Çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın