reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome reklam engelleme

Google Chrome’da yer alan sahte reklam engelleme eklentileri tehlikesi

Google Chrome için geliştirilen reklam engelleme eklentileri, tarayıcı mağazasının belki de en popülerleri arasında yer alıyor. Ancak yapılan açıklamaya göre 20 milyonun üzerinde kullanıcı sahte eklenti kullanıyor.

AdGuard‘ın geçtiğimiz gün yayınlanan raporu Google Chrome’un en çok indirilen eklentileri arasında yer alan reklam engelleme programlarıyla ilgili çarpıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. Hazırlanan bu rapora göre bu sahte eklentilerin içinde ek bir kod bulunuyor. Bu kod sayesinde eklenti programı gezdiğiniz internet siteleriyle alakalı veriler toplayabiliyor. Bu veriyi de Chrome’un davranışlarını manipüle etmek için kullanıyorlar. AdGuard raporunda olay şu cümle ile özetleniyor: “Komut serverından hangi komut gelirse tarayıcı onu yapmak zorunda kalıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sahte eklentiler kaldırıldı

Eklentilerden etkilenen kullanıcı sayısı da çarpıcı. 20 milyonun üzerinde kullanıcının bu sahte eklentilerden muzdarip olduğu belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl sadece 37 bin kullanıcının sahte AdBlock Plus eklentisini indirdiği kaydediliyor. AdBlock Plus taklidi bu eklenti, belli başlı anahtar kelimeleri spamlayarak listede üst sıralarda çıkıyor. Kullanıcılar da buna aldanarak eklentiyi kontrol etmeden indiriyor. Raporda kullanıcıların eklenti isimlerini de dikkatli şekilde kontrol etmediği belirtiliyor. “Adblocker” adını taşıyan onlarca sahte eklenti, aramada üst sıralarda yer alıyor. Üstelik yüksek oylarla güvenilir gibi görünüyor. AdGuard, bu tarz kötü niyetli yazılım barındıran eklentilerden korunmanın en kolay yolunun geliştirici ve eklenti ismini kontrol etmekten geçtiğini belirtiyor. Google’ın sahte uygulamaları temizlediği de söyleniyor. Ancak mağazaya yeni sahte eklentiler eklenmesi durumunda kullanıcıların tetikte olması gerekiyor. AdGuard’ın raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.