reklamı kapat

POPÜLER

Luka EV

Klasik otomobil tasarımıyla 300 kilometre menzili bir araya getiren elektrikli otomobil: Luka EV [Video]

Hırvatistan merkezli yeni bir girişim tarafından hayata geçirilen Luka EV, tasarım dili olarak eskiye özlem duyanların ilgisini çekebilecek potansiyele sahip.

Elektrikli otomobillerin çeşitlenmesi ve emisyon standartlarının sıkılışmasıyla birlikte büyük hacimli motora sahip pek çok modelin her geçen gün payını kaybetme sürecine tanık oluyor. Chevrolet Camaro ve Ford Mustang başta olmak üzere dünyadaki pek çok örneğe baktığımızda küçük hacim turbo motorların şimdilik çözüm olarak sunulduğunu görebiliriz. Oldukça geniş yelpazede olan bu dünyada göz ardı edilmemesi gereken bir durum var; klasik otomobiller. Bu konuyla ilgili otoritelerin birleştiği genel kanı, içten yanmalı motorların tamamen yasaklanma durumunun olduğu dönemlerde bu tarz araçların özel izin ve belirli gün gibi kriterler ile yolda olmaya devam edebileceği yönünde. Var olan ikinci seçenek ise ki biz bunun otomobilin ruhuna zarar verdiğini düşünüyoruz, klasik otomobillerin elektrik motoruyla yollarına devam etmesi. Günümüzde ise bu duruma çözüm olmak isteyen yepyeni bir üretici var. Klasik otomobil tasarımıyla güncel elektrik teknolojisini bir araya getiren bir üretici.

Düşündüren fiyat etiketi

Hırvatistan merkezli MW Motors‘un hayata geçirdiği Luka EV isimli proje retro tasarım karakteri ve yeni jenerasyon mekanik parçalara ev sahipliği yaparak karşımıza çıkıyor. Elektrik motoru yapısı olarak her tekerlek içerisine bir adet olacak şekilde “hub motor” yapısının kullanıldığı araç, dört elektrik motorunun bir araya gelmesiyle toplamda 66 beygir gibi bir güce sahip oluyor. Bu açıdan kafalarda biraz soru işareti yaratsa da toplam ağırlığı sadece 815 kilogram olan aracın tek seferde 300 kilometre gibi gerçekten başarılı bir menzil değerinin sunulması, kullanıcıları memnun edecek detaylardan. Yurt dışında yaklaşık 37.000 dolar‘lık ücretle satışa sunulması planlanan Luka EV’nin ne denli ilgi göreceğiyse merak konusu.

Video