reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Konsept büyük ilgi görmüştü; Honda Urban EV ilk kez görüntülendi

2019 itibarıyla rekabete hazır bir şekilde tanıtılmasını beklediğimiz Honda Urban EV, elektrikli otomobil piyasasına farklı bir karakter getirecek.

Elektrikli güç ünitelerinin otomobil dünyasına olan etkisi hızla artarken, tasarım dillerinin de daha “robotik” yönlere kaydığını net bir şekilde görebiliyoruz. Özellikle son yıllarda tanıtımı gerçekleştirilen pek çok konsept proje, geleceğin çizgi felsefesi konusunda işin nerelere yöneleceğiniz az-çok ortaya koyuyor. Lakin tüm bu furyanın dışına çıkarak bizleri retro tasarım diliyle adeta kendimize getiren birisi de çıkmadı değil. Honda’nın geçtiğimiz yıl içerisinde tanıtımını gerçekleştirdiği Urban EV konsepti, Türkiye de dahil olmak üzere pek çok meraklının ayrı bir bilgisini çekmeyi başardı. Frankfurt’ta yapılan gösterimle birlikte bu otomobili seri üretime geçirme planlarını da açıklayan marka, uzun bir süredir devam eden çalışmalarını artık cesurca asfalt üzerinde göstermeye başladı. Prototip versiyonuyla ilk kez kameraların kadrajına giren otomobilde nelerin üretime aktarılacağına dair de artık bir fikrimiz var.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlk beliren parçalar

Otomobil her ne kadar tamamen kamuflajlı olarak görüntülense de, sahip olacağı karakteristik noktaları ilk adımda görme şansına erişebiliyoruz. Bu noktada dikkatimizi ilk çeken ve en önemli beklentilerden birisi olan kapılar. Konsept versiyonunda Mazda Rx-8‘de olduğu gibi karşılıkları olarak açılır şekilde tasarlanan bu bölümün seri üretimde duygulanmayacağını net bir şekilde söyleyebiliriz. Bir diğer nokta olan ve aracın karakteristiğine doğrudan etki eden ışıklandırma grubu konusuysa, oval LED farların korunmasıyla benzer şekil üzerinden üretime aktarılıyor. Otomobille ilgili “önemli soru işaretleri” listesinde kokpitin de yer aldığını söylemek gerekiyor. Konsept versiyonunda devasa bir ekranın konumlandırıldığı Honda Urban EV’nin bu yönde gelen ilk bilgileri, büyük ekran kısmının korunacağına işaret ediyor. Tabi ki bunun tam olarak nasıl şekilleneceğini önümüzdeki süreç gösterecek. Menzil konusunda hala resmi bir rakamın ortaya atılmadığı modelle ilgili masada görünen seviyelerin 250 ile 300 kilometre aralığında olduğunu söyleyebiliriz. Dünya prömiyerinin mart ayı içerisinde düzenlenecek olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılmasını beklediğimiz Urban EV ile ilgili gelişmeler LOG.com.tr’de olacak.

İlgili video

Honda Urban EV Konsept