reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Pony EV

Hyundai Pony EV; klasik genleri güncel teknolojiyle buluşturan proje

Konsept bir proje olarak hayata geçirilen Hyundai Pony EV, klasik otomobillerin güncel teknolojiyle nasıl can bulabileceğinin güzel örneklerinden.

Güncel otomobil pazarının odak noktalarından birisi olan elektrik gücü, son yıllarda klasik modeller için de bir fırsat pazarına dönüştü. Pek çok otomobil tutkunu, klasikleşmiş araçlarının içten yanmalı motorlarının yerini elektrikli altyapıyla değiştirerek yollarına devam ediyor. Bu süreçte otomobil dönüşümleri için hazır kitler satan isimlerin fazlalaştığına şahit olmaya devam ediyor. Bahsi geçen bu elektrik dönüşümünü kendi içerisinde Ioniq 5 ile yeni döneme taşıyan Hyundai, aracında vadettiği teknik nitelikler kadar tasarımıyla da büyük ilgi toplamayı başardı. Yeni nesil retro akımının izlerini taşıyan Ioniq 5 sonrası şimdi de bir klasik modelin resmi kanattan dönüşümüne şahit oluyoruz. Konsept bir proje olarak gösterimi yapılacak Hyundai Pony EV, genleri 70’li yıllara kadar uzanan karakterin son teknoloji altyapıyla harmanlanmasından doğuyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai Pony EV, Ioniq 5 esintili parçalarıyla dikkat çekiyor

Pony EV’nin detaylarına baktığımızda, hayata geçirilme sürecinin öncüsü olarak markanın İç Tasarım Şefi Hak Soo Ha karşımıza çıkıyor. Nitekim aracın kokpit bölümünde yapılan fütüristik dokunuşları da bu durum açıklıyor. Araçla ilgili herhangi bir teknik veri paylaşılmış değil. Bu da tasarım dinamiklerine daha fazla odaklanmamıza olanak tanıyor. Pony EV’nin klasik versiyonla arasına çizilen önemli değişimlerin başında ışıklandırmalar geliyor. Köşeli formları korunun bu bölümlerde, ilk kez Ioniq 5’te kullanılan parçalara ger verilmiş. Kaputa entegre olan aynalarda, gelenekselin yerini alan kameralar da güzel bir bütünleyici olarak şemada. Pony EV’nin kokpit bölümünde ise daha önce görmediğimiz bir sürücü paneli karşılıyor. Direksiyon simidinin de yine klasik modellerden alışık olduğumuz üç kollu yapıda olması, eskinin yeniyle ne kadar başarılı bir şekilde kombin edilebileceğini gösteriyor. Şimdilik detayları sınırlı olan projenin gösterimi haziran ayında Güney Kore’de yapılacak.

İlgili video