reklamı kapat

POPÜLER

google play store

Google’ın Android uygulamalarıyla başı dertte

Google, Play Store’da yer alan Android uygulamalarıyla ilgili sık sık sorunlar yaşıyor. Yeni bir araştırma ise 3 binin üzerinde uygulamanın uygunsuz bir şekilde kullanıcı takibine dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz günlerde sizlerle YouTube‘un 13 yaş altı kullanıcıları illegal olarak takip ettiğine ilişkin bir araştırma paylaşmıştık. Yeni bir araştırma ise yine Google cephesinin canını sıkacak gibi. Otomatik test süreciyle yapılan araştırmada, Play Store’da yer alan aile ve çocuk odaklı 3.337 Android uygulamasının doğru olmayan bir şekilde çocukların verilerini topladığı belirlendi. Söz konusu durumun Amerika’daki Çocukların Çevrim İçi Mahremiyetinin Korunumu yasasına aykırı olduğu belirtiliyor. Bu yasaya göre 13 yaş altı kullanıcılara ait verilerin toplanabilmesi için aileden özel bir izin alınması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uygulamalar uygunsuz bir şekilde veri topluyor

Araştırmada toplamda 5.855 uygulama yer alıyor. 281’inin ebeveyn izni olmaksızın kişi ve yer verileri topladığı belirtiliyor. Bunların özellikle dikkat edilmesi gereken uygulamalar olduğu vurgulanıyor. Uygulamaların 2.281’inin Google’ın hizmet kullanım şartlarını ihlal ettiği kaydediliyor. İncelemede yer alan uygulamaların yaklaşık yüzde 40’ınınsa doğru düzgün bir güvenlik sistemi olmadan veri transferi gerçekleştirdiği bildiriliyor. Facebook ile giriş yapılan uygulamaların neredeyse tamamı (yüzde 92) ise sosyal medya ağının 13 yaş kuralını umursamadan etkileşim sağlıyor.

Araştırmacılar iOS verileri olmadan aile ve çocuk uygulamalarının bu tarz davranışlarının ne kadar genel bir durum olduğu konusunda ise yorum yapamıyor. Google’ın henüz resmi bir açıklaması yok. Ancak bu konuda hayli dikkatli olmaya gayret gösteren arama devinin bu tarz uygulamalar için yeni bir regülasyon sağlayıp sağlamayacağı merak konusu.