reklamı kapat

POPÜLER

YouTube

YouTube’a çocuk kullanıcılarla ilgili ciddi suçlama

YouTube yeni bir iddiayla karşı karşıya. Aralarında Campaign for a Commercial-Free Childhood’un (CCFC) da bulunduğu 23 farklı organizasyon, Google’ı YouTube aracılığıyla 13 yaşından küçük çocuklara ait veriyi izinsiz toplamakla suçluyor.

Facebook skandalının dumanı üzerinde tüterken, Google’ın da YouTube yüzünden başı belada gibi görünüyor. 23 farklı organizasyonun bir araya gelerek ortaya attığı iddiaya göre YouTube, çocukların mahremiyet korunumunu hiçe sayıyor. Söz konusu iddiaya göre popüler video paylaşım platformu her ne kadar 13 yaş ve üzeri kullanıcılar için olduğunu iddia etse de, 13 yaş altı çocukların verilerini izinsiz olarak toplayıp bundan gelir elde ediyor. Bu gerekçeyle, platformun Amerika’daki Çocukların Çevrim İçi Mahremiyetinin Korunumu yasasına aykırı hareket ettiği belirtiliyor. Söz konusu yasaya göre sitelerin 13 yaşından küçük bireylere ait verileri toplayabilmesi için öncelikle aileden izin alması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çevrim içi hareketlere kadar tüm veriler toplanıyor

Hazırlanan iddianameye göre Google, video paylaşım sitesi aracılığıyla 13 yaş altı kullanıcıların bulunduğu yeri, kullandığı cihazı, telefon numarasını ve hatta ziyaret ettiği diğer siteleri dahi takip edip, verileri kaydediyor. Bunu da ailelerin iznini almadan yapıyor. Bildiğiniz gibi video paylaşım devi 13 yaşından küçük çocuklar için 2015’te YouTube Kids’i tanıtmıştı. Ana siteyle Kids versiyonu arasında ciddi farklar bulunuyor. Her ne kadar son dönemde Kids kısmında yer alan ürkütücü içeriklerle gündeme gelse de platform bunları temizlemek için adımını atmıştı. Öte yandan Kids uygulamasıyla ana sitenin mahremiyet konusunda istediği izinler de farklılık gösteriyor. Örneğin Kids uygulamasının mahremiyet politikasında kullanıcının ilgisine göre reklam göstermelerin yer almayacağı belirtilmiş durumda.

Ana sitenin veri politikalarına göre, kullanıcılar Google’a kullandıkları cihazdan bulundukları konuma kadar geniş kapsamlı izinler veriyor. Ancak söz konusu şikayet, firmanın kullanıcının yaşının 13 ve altında olup olmadığını nasıl ayırt edeceği ve buna göre veri toplayacağına ilişkin bilgi içermiyor. YouTube ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada henüz bununla ilgili resmi bir şikayetin ellerine ulaşmadığını kaydediyor. Ancak aileleri ve çocukları korumanın her zaman öncelikleri olduğunu belirten platform “YouTube çocuklar için değil. Biz de bu sebeple Kids uygulamasını ortaya çıkardık ve tamamen çocuklar için tasarladık.” diyor.