reklamı kapat

POPÜLER

youtube

YouTube’un çocuklara yönelik son hamlesi

YouTube‘un çocuk odaklı içeriklerle ilgili problemleri geçtiğimiz yıl tartışmalara sebep olmuştu. Çocuklara yönelik çekilmiş, rahatsız edici videoların yanı sıra platformda çocukların çektiği videoların altında da korkunç bir yorum döngüsü yer alıyor.

Bu sorun YouTube’un sessiz sedasız halledemeyeceği kadar büyüyünce platform resmi bir açıklama yayınlamıştı. YouTube ve YouTube Kids’de yayınlanan videolara yaklaşımlarını özetleyen platform, “aile dostu” bir yapıya geçmeye çalıştığını belirtmişti, Barındırdığı bazı videoların yetişkinlere uygun olduğunu ama aralarında kabul edilemezlerin yer aldığını söyleyen video paylaşım platformu bu “kabul edilemez” diye tanımladığı videoları kaldırmaya çalıştığını da ifade etmişti.

Google’dan konuyla alakalı yeni bir açıklama geldi. Ebeveynler YouTube Kids’te bundan böyle çocuklarını yalnızca insan onaylı videoları gösterecek şekilde sınırlandırabiliyor. Platformda bundan böyle sadece insanlar tarafından onaylanan videoların gösterildiği belirtiliyor. Ebeveynler artık çocuklarının YouTube üzerinde arama yapmasını engelleyebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube, çocuklara yönelik hamlelerini geliştirmeyi sürdürüyor

Çocuklara özel platformda onaylanmış içerikleri kişiselleştirmek için de seçeneklerin de yer aldığını belirtelim. Gelecekte içerikler konusunda ebeveynlere daha detaylı seçenekler sunulacağı da ifade ediliyor.

İlginizi çekebilir

YouTube’da yayınlanan ilk video 13 yaşında