reklamı kapat

POPÜLER

YouTube, rahatsız edici “çocuk kanallarının” fişini çekiyor

YouTube, çocuklara yönelik olduğu iddiasındaki rahatsız edici videolara karşı ilk önlemini aldı. Popüler kanallardan biri sistemden kaldırıldı.

Geçtiğimiz haftalarda YouTube’da yer alan ve “çocuklara yönelik” üretilen videolara ilişkin ciddi bir eleştiri yazısını sizlerle paylaşmıştık. Bir süredir platformda var olan bu sorun James Bridle’ın yazısıyla yeniden gündeme gelmiş ve tüm okları video paylaşım platformuna döndürmüştü. Durumu kısaca özetlemek gerekirse; Birdle platformda çocuklara yönelik rahatsız edici pek çok içeriğin varlığına dikkat çekiyordu. Bir şekilde YouTube’un algoritmasından kaçmayı başaran bu içerikler YouTube Kids uygulamasına dahi sızmış durumdaydı. YouTube’un “platformun sunduğu deneyimi iyileştirme çabaları” yavaş yavaş kendini göstermeye başladı.

YouTube Topluluk Kuralları sıkılaştırılıyor

Bridle’ın yazısının ana akım medyaya düşmesinden sonra video paylaşım platformuna ailelerden de ciddi tepkiler geldi. Bunun üzerine Topluluk Kuralları üzerinden geçen platform, YouTube’da yer alan en büyük “çocuk” kanallarından birinin ipini çekti. 8,5 milyon takipçi sayısıyla platformda 68. sırada yer alan Toy Freaks kanalı, Topluluk Kuralları’nı ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırıldı. Video paylaşım devi TechCrunch‘a bu kapatmanın ardından çok daha geniş bir tedbirin yolda olduğunu belirtiyor. Kurallarını hiç olmadığı kadar sıkılaştıran platform, benzer içeriklere sahip kanalları bir bir kapatacağının sinyallerini veriyor.

Video paylaşım devinin ciddi yaptırımlar uygulamaya başlaması aileler için bir parça da olsa rahatlatıcı bir durum elbette. Ancak platform içindeki rahatsız edici videolar tamamen temizlenmiş değil. Her ne kadar firma bu konu üzerine eğilse de ailelerin çocukların izlediği içeriklerden haberdar olması ve çocuklarını takip etmeleri hala büyük önem taşıyor. Bridle’ın yazısını hatırlarsanız bu tarz içeriğe sahip ve çok küçük yaşta çocukları hedef alan çizgi filmler de platformda bulunuyor. İlk adımın atılması platformun şikayetleri ciddiye aldığını gösterse de henüz tehlikenin geçmediğini unutmamak gerekiyor.