reklamı kapat

POPÜLER

Çocuklara yönelik rahatsız edici YouTube videolarına dikkat

YouTube, içerikleri ayırt etme konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Platform’un çocuklar için içerik bulunduran kısmında uygunsuz içerikler mevcut.

YouTube’un bu kusuru bir süredir biliniyordu. The New York Times ve yazar James Bridle‘ın son yazısıyla bu konu yeniden gündeme geldi. Uygunsuz video içerikleri engelleme konusunda sıkı bir tutum sergileyen YouTube, çocuklar için sunulan içerikler arasında belli ki yeterince başarılı bir ayrım yapamıyor. Platformda yer alan çocuk içerikleri kısa sürede popüler olma ve çok izlenme konusunda hayli başarılı. Çocukları kendine adeta kilitleyen ninni videolarından küçük yaşlara hitap eden çizgi filmlere kadar pek çok içerik platformda boy gösteriyor. Ancak tüm içerikler ne yazık ki güvenli değil.

Bridle, dikkati Peppa Pig videolarına çekiyor. Resmi bir kanalı da bulunan çizgi filmin Play Go Toys isimli başka bir kanalda da bölümleri yer alıyor. Ancak Play Go Toys kanalındaki bölümler görsel açıdan Peppa Pig’e benzese de içerik açısından oldukça farklı. Şiddet içeren ögeleri bünyesinde barındıran videolar küçük çocuklarda travma oluşturacak ciddiyette.

YouTube Kids çözüm değil

Ailelerin çoğu zaman platformu “kafa dinlemek” için bir kurtuluş yolu olarak görüyor olması çocuklar için büyük tehlike oluşturuyor. YouTube Kids uygulamasına dahi sızan bu tarz içeriklerle baş etmek ailelere düşüyor. YouTube ise deneyimi geliştirmeye çalıştığını belirtiyor. Ancak platformun tüm çabalarına rağmen, özellikle çocuklara yönelik onlarca video erişime açık durumda.

Bu noktada ailelerin çocuklarıyla daha yakından ilgilenmesi gerekiyor. Çocuğun izlediği içerikten ailenin haberdar olması önemli. Bir de tabii çizgi film ve benzeri durumlarda resmi kanalları takip etmek önem taşıyor. Küçük yaştaki çocukların gelişimini etkileyebilecek onlarca tehlike platformun dört bir yanında kol geziyor.