reklamı kapat

POPÜLER

YouTube LOG Tasarım

YouTube, silah videolarına yeni yaş sınırlamaları getiriyor

Video alanının lideri olmaya devam eden YouTube, resmi olarak duyurulan karara göre silah videolarına yeni yaş sınırlamaları getiriyor.

YouTube, zaman zaman içerik politikalarında güncelleme yapıyor. Son güncellemenin merkezinde ise silah videoları yer alıyor. Bugün bir resmi açıklama yayınlayan video devi, “18 Haziran 2024’ten itibaren emniyet tertibatlarının nasıl söküleceğini gösteren belirli içerikler yasaklanacak. Ev yapımı ateşli silahların, otomatik ateşli silahların ve belirli ateşli silah aksesuarlarının gösterildiği içeriklere yaş kısıtlaması uygulanacak.” dedi. Firma “Ateşli silahlarla ilgili politika” sayfasında ayrıca şunları aktardı: “Ateşli silah satma ya da ateşli silah, mühimmat ve bazı aksesuarların üretimi ile kurulumu konusunda izleyicilere bilgi vermeyi hedefleyen içeriklere YouTube’da izin verilmez. Bazı içerikler, politikalarımızı ihlal etmese de 18 yaşından küçük izleyicilere uygun olmayabilir. YouTube’da belirli ateşli silahların ve aksesuarların kullanımını gösteren içeriklere yaş kısıtlaması uygulanır.” Bu konuda yaptığı açıklamada YouTube, uygulanan yasakların ateşli silahların gerçek kullanımı için geçerli olacağını ve video oyunları, film klipleri veya diğer sanatsal içerikleri kapsamadığını belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dün YouTube için Dream Screen özelliği ses getirmişti. Bu özellik kullanıcıların Shorts videoları için sadece yazarak arka planlar hazırlamasına imkan tanıyor. Hem görseller hem de videolar üretebilen sistem, Shorts’ları daha ilgi çekici hale getirmek adına güzel görünüyor. Diğer içerik üreticilere önümüzdeki aylarda açılması beklenen Dream Screen hakkında firma şunu aktarıyor: “Örneğin, bir sonraki Short’unuzun arka planının büyülü görünen rengarenk bir orman veya tropik adadaki süslü bir otel havuzu olmasını istiyorsanız sadece yazmanız yeterli.”

Şirket daha önce 2023 yılında tanıttığı Dream Track özelliğini güncellemiş ve kişilerin 30 saniyelik enstrümantal yani sözsüz şarkılar oluşturmasına imkan tanımıştı. Direkt olarak Shorts içeriklerde kullanıma odaklanan bu müzikler, yazılı olarak İngilizce girilen komutlar ile oluşturulabiliyor. Halen herkese açık olmayan altyapıda, farklı müzik türleri/tarzları seçilebiliyor ve ona uygun üretim yapılabiliyor. Dream Track özelliği ilk çıktığında Demi Levato, Papoose, T-Pain ve John Legend gibi isimlerin yapay zeka ile kopyalanan sesi kullanılıyor ve kişilerin yazarak girdikleri şarkı isteklerine özel 30 saniyelik “sözlü şarkılar” oluşturuluyordu.

YouTube haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu