reklamı kapat

POPÜLER

Tehdit ölçümü yapmak isteyen İngiliz hükümeti, 3D yazıcıyla silah üretmeyi denedi

Dostunu yakın tut düşmanını daha yakın diye boşuna söylememişler. Bunu farkında olan İngiliz hükümeti de, 3D yazıcılarla silah üretilmesi durumunda ortaya çıkacak tehdidin boyutunu anlayabilmek için 3D yazıcıyla silah üretmeyi denemiş.

Suç işlenmesini önlemeye yönelik bilimsel konularda hükümete danışmanlık yapan Uygulamalı Bilim ve Teknoloji Merkezi’ndeki (CAST) araştırmacıların yürüttüğü çalışma, yeni geliştirilen ve kullanım kapasitesi tam olarak bilinmeyen teknolojileri izlemenin ne kadar önemli olduğuna işaret ediyor.

İnternetten indirilen silah üretim planlarını 3D yazıcı kullanarak üreten CAST, ateş etme kapasitesi olmayan silahlar elde etmiş. Ekip buna ek olarak kelepçe anahtarı, insansız hava aracı (drone), pil, elektronik cihaz ve hatta sentetik vücut parçaları üretmeyi denemiş.

3d silah
CAST, silah üretim planlarını hangi kaynaktan bulduğunu açıklamıyor, ancak geçtiğimiz yıl ABD’li bir grubun Liberator adını verdiği plastik bir silah için 3D yazıcıyla üretim planlarını yayınladığı biliniyor. Planların İngiltere’de indirilme sayısının çok ciddi rakamlara ulaşmasının ardından hükümet silah ruhsatlarına ilişkin yönetmelikte düzenlemeler yapmış, 3D yazıcıyla üretilen ateşli silahların kanunen ölümcül silah kategorisinde değerlendirileceğini belirtmişti.

İngiltere’deki mevcut faillerin 3D yazıcıyla ateşli silah üretmeye çalıştığına ilişkin bir kanıt bulunmasa da, İngiliz polisi 2013’te bu tür bir silahın bileşenlerini ele geçirmiş, ancak daha sonra bu parçaların 3D yazıcının yedek parçaları olduğu anlaşılmıştı.

İLGİLİ HABERLER