reklamı kapat

POPÜLER

3D yazıcıyla üretilen dünyanın ilk titanyum gövdeli bisikleti

İki İngiliz firması; Renishaw ve Empire Cycles bir araya gelerek 3D yazıcıyla üretilen dünyanın ilk metal gövdeye sahip dağ bisikleti MX-6 Evo‘yu yarattılar. Empire Cycles bisikleti tasarlarken Renishaw da 3D üretim görevini üstlendi ve sonuç olarak titanyum gövdeye sahip, orijinalinden yüzde 33 daha hafif bir bisiklet üretildi.

Üretim aşamasında, topografik optimizasyon yazılımı aracılığıyla gövde tasarımında dayanıklılığı etkilemeden minimum malzeme kullanımı sağlandı. Böylece gövde toplamda sadece bin 400 gram ağırlığa sahip olarak üretilmiş oldu ve dayanıklılık testlerinden de başarıyla geçti. Üretimde kullanılan lazer eritme teknolojisi sayesinde kullanılan titanyum malzemede herhangi bir üretim kaybı yaşanmaması ve topografik optimizasyon teknolojisi ile malzemenin verimli kullanılması, titanyum gövdenin maliyetinin normalden daha düşük bir seviyede gerçkleşmesine imkan sağlıyor.

Daha önce de 3D yazıcı kullanılarak bisiklet üretilmişti. Ancak hammadde olarak naylon kullanılmıştı. Dolayısı ile İngiliz firmalarının bu girişimi, 3D yazıcıyla üretilen dünyanın ilk metal gövdeli bisikleti olarak kayıtlardaki yerini aldı. Geliştirilen 3D yazıcı teknolojisinin, bisiklet üretimi için geleceğin modeli olacağı düşünülüyor. 3D yazıcıların sağladığı maliye tasarrufu, esneklik ve kişiselleştirilebilirlik gibi avantajların sektöre önemli katkı sağlaması bekleniyor.