reklamı kapat

POPÜLER

Nefes kesen tasarım; dünyanın ilk 3D yazıcıyla üretilmiş titanyum jantı [Video]

HRE imzasıyla geliştirilen dünyanın ilk 3D yazıcıyla üretilmiş titanyum jantı, barındırdığı detaylarıyla hayranlık uyandırıyor.

Üç boyutlu yazıcıların üretim safhalarına olan etkileri yavaş da olsa kademeli şekilde gündeme geliyor. Artık doğrudan fabrikaların geçiş yaptığı sürecin üretim bandına yansıması içinse biraz daha beklememiz gerekecek gibi görünüyor. İşin destekletici parça kısmındaysa durum biraz daha farklı. Donanım ve aksesuar gibi bölümlerin gerek otomobil gerekse motosikletler için artık çok daha tatminkar seviyelerde üretime çıkarıldığına şahit olabiliyoruz. Bunun en son ve muhteşem örneğiyse şu anda bakmakta olduğumuz dünyanın ilk 3D yazıcıyla üretilmiş titanyum jantı. Piyasanın en önemli markalarından birisi olan HRE tarafından hayata geçirilen set, tasarım karakteriyle kesinlikle akılda kalıcı nitelikte.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çalışmalar devam edecek

Henüz bir prototip model olarak lanse edilen jantlara HRE3D+ adını veren marka, gelişim sürecinde GE Additive ekibiyle ortaklık yürütüyor. Enfes tasarımı kadar anlam olarak da büyük bir değer barındıran bu proje, 3D yazıcıların jant üretiminde gelecekte ne denli rol alabileceğini ve titanyum gibi ileri seviye bir alaşımı işleyebildiğinin kanıtı aslında. Titanyumun jant üretimi için çok önemli bir malzeme olduğunu da belirten HRE, alüminyuma göre çok daha dayanıklı olduğunu ve ağırlık konusunda da avantaj sağladığının altını çiziyor. Üretim süreci toplamda beş farklı aşamadan oluşan HRE3D+ içerisinde karbon fiber izlerini de görmek mümkün. Önümüzdeki yıllarda bu teknolojinin çok da verimli kullanımı bizleri bekliyor.