reklamı kapat

POPÜLER

3D yazıcı ile üretilmiş gövde parçaları

3D yazıcıyla üretilmiş en vahşi motosikletle tanışın: Divergent 3D Dagger

Dünyanın 3D yazıcıyla ilk süper otomobilini üreten Divergent 3D, ilk motosiklet modeliyle kullanıcıların karşısına çıktı.

Geçtiğimiz aylarda dünyanın 3D yazıcıyla üretilen ilk süper otomobili Blade ile karşımıza çıkan Divergent, Los Angeles Otomobil Fuarı‘nda karşımıza bu sefer 3D yazıcıyla üretilmiş ilk motosiklet modeliyle çıktı. İlk modeline 200 beygir güç ve 123 nm tork üreten ve dünyanın ilk süperşarj destekli ünitesine sahip olan Kawasaki H2‘nin motorunu entegre eden Divergent ekibi, modele Dagger adını veriyor.

dagger4
Divergent Dagger’ın üretim aşamasının tamamında 3D teknolojisinin kullanıldığını söyleyemeyiz. Motorun geneline baktığımızda Divergent 3D ekibinin Dagger’ın ilk aşamasında, altyapısal parçalarını üç boyutlu yazıcı teknolojisiyle ürettiğini görüyoruz. Blade’in ardından ileriki süreçte 3D yazıcı ile üretilmiş motosikletini oluşturmayı planlayan Divergent 3D ekibi yüksek performanslı motosikletleri 3D yazıcı teknolojisiyle üreterek daha ucuza mal edip kullanıcılara sunmayı planlıyor. Modelle ilgili soruları yanıtsız bırakan ve detayları sınırlı tutan Divergent CEO’su Kevin Czinger, Dagger’ı gelecekte kullanacılara sunacakları ürün yelpazesinde önemli rol üstleceğinin altını çizdi. Motosiklet modelinin yanı sıra otomobil ayağında PSA grubu ile ortaklığa giden Divergent 3D ilerleyen süreçte adından çokça söz ettirecek potansiyele sahip.