reklamı kapat

POPÜLER

Peugeot, 3D yazıcıyla üretim teknolojisini fabrikaya taşıyor [Video]

Geçtiğimiz yılın Haziran ayında, parçaları 3 boyutlu yazıcı ile üretilerek bir araya getirilen dünyanın ilk otomobilinin teknolojisi Peugeot fabrikasına dahil oluyor. Üretim ve montajlama sürecini oldukça iyileştirecek olan sistemin detayları haberimizde.

3D yazıcılar sağlık sektörü başta olmak üzere birçok sektörde oldukça önemli gelişmelerin sağlanmasında başrolü üstleniyor. Otomotiv sektörü için de hayati önem taşıyan parçaların üretim ve montajlama sürecini pozitif anlamda etkileyen sistem yavaş yavaş büyük üreticilerin dikkatini çekmeye başlıyor. Geçtiğimiz yıl haziran ayında, Divergent teknolojisi ile üretilen dünyanın ilk 3 boyutlu yazıcı üretimi süper otomobili olan Blade, sektör yetkilileri ve otomotiv tutkunları tarafından oldukça ilgi görmüştü.
blade2

Divergent 3D teknoloji ile beraber otomobillerin en önemli parçası olan gövdeleri tek bir parça yerine birbirinden bağımsız parçaların bir araya gelmesi ile oluşuyor. Oldukça dayanıklı materyaller ile birlikte 3D yazıcı teknolojisinin kullanıldığı bu teknik sayesinde üretim ve montajlama hattında büyük bir zaman tasarrufu sağlanıyor. Bu sayede üreticiler günlük üretim limitlerinin üzerine çıkmış oluyor. Fransız otomotiv üreticisi Peugeot, Divergent 3D teknolojisi için fabrikasının kapılarını aralamaya hazırlanıyor. Marka yetkililerinin bu teknolojiyi üretim hattına dahil etmesi ile beraber tüm sürecin yüzde 50 oranda hızlanmasını bekliyor. Diğer büyük otomotiv üreticilerinin bu teknolojiyi kullanıp kullanmayacağı henüz belli olmamakla beraber, Peugeot’un Divergent 3D teknolojisi ile üreteceği ilk model merakla bekleniyor. Divergent 3D teknolojisinin bir ürünü olan Blade’in üretim aşamasını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

VİDEO

YORUMLAR