reklamı kapat

POPÜLER

Üç boyutlu yazıcı

Üç boyutlu yazıcı ile basılan organlar, doktor eğitimlerini değiştirebilir

Doktorlar eğitim sürecinde kadavralardan yararlanıyor. Ancak eğitimi için sürekli olarak kadavra bulmak hiç de kolay bir süreç değil. Stratasys firmasını ise bunu üç boyutlu yazıcı ile geliştirdiği organlar ile çözmeye hazırlanıyor.

Stratasys tarafından BioMimic olarak isimlendirilen organlar, isimlerinden de anlaşılabileceği üzere gerçek organları taklit ediyor. Firmanın PolyJet üç boyutlu yazıcı yazıcı teknolojisi üzerinden hazırlanan organlar, eğitim için kadavra ile hayvanlara olan ihtiyacı bitiriyor. Şu an tamamen fonksiyonel kalp ve kemik modelleri hazırlayan şirket, gerçekçilik ve hassaslık konusunda rakiplerinden çok önünde olduğunu söylüyor. Oldukça gerçeğe yakında olmalarıyla güvenli eğitim süreci sağlayan altyapı, söylendiği kadarıyla kadavradan daha iyi canlı doku hissiyatı da verebiliyor. Ayrıca üretilen modeller mikroskopik doku gibi küçük ve kompleks yapıları da içerebiliyor.

Üç boyutlu yazıcı

Üç boyutlu yazıcı girdiği her alanı değiştiriyor

Söylendiğimiz gibi 3D baskı süreci girdiği her alana inanılmaz imkanlar getiriyor. Üretim sürecini her açıdan değiştiren sistem, hayatımızı emanet ettiğimiz doktorların daha iyi olmasına da yardımcı oluyor. İlerleyen süreçte farklı organlar da geliştiriceğini belirten Stratasys, vasküler modelleri önümüzdeki yıl ticari hale getiriyor. Diğer modellerin şu an için ne zaman geleceği bilinmiyor ancak bu alanda gelecek çok daha güzel görünüyor.