reklamı kapat

POPÜLER

33 yıllık hasret sona eriyor; Kurulan ortaklıkla Alfa Romeo tekrar Formula 1’de!

Uzun bir süredir Formula 1’e katılım sağlamayan Alfa Romeo, organizasyonun köklü katılımcılarından Sauber ile ortaklığa giderek pistlere döndü.

Alfa Romeo üzerinde sizlerle yaptığımız değerlendirmelerin genelinde, markanın çıkış noktasından itibaren yarışçı ruha sahip olduğunu vurguluyoruz. Mille Miglia başta olmak üzere Enzo Ferrari‘nin önderliğini yaptığı takımıyla önemli başarılara imza atan Alfa’nın, Formula 1 macerası İkinci Dünya Savaşı sonrasında başlamıştı. 35 yıl boyunca Formula 1 sezonlarına dahil olan marka, 80’li yılların ortalarına doğru aldığı kararla organizasyondan çekildi. Aradan geçen yaklaşık 35 yıllık zaman diliminin ardından Alfa Romeo’yu Formula 1’de görmek isteyenlerin beklentileri bugün itibarıyla resmi olarak cevap buluyor. Yapılan açıklamaya göre Sauber’in Formula 1 takımıyla ortaklığa giden Alfa ekibi önümüzdeki sezondan itibaren pistteki yerini alacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir efsanenin dönüşü

Geçtiğimiz yıllarda BMW ile benzer ortaklıklar gerçekleştirdiğini bildiğimiz Sauber, uzun süredir Malezya merkezli Petronas ile pistlerde varlığını sürdürüyordu. Alfa Romeo ile yapılan ortaklıkla birlikte Ferrari mühendisliğinden de faydalanacak olan Sauber’in bu paylaşımı pist dışında da devam ettirmek istediği söyleniyor. Ortaklıkla ilgili açıklamalarda bulunan Sergio Marchionne, “Giulia ve Stelvio modelleriyle yeteneklerini kanıtlayan Alfa Romeo mühendisleri ve teknisyenleri, bu deneyimi Sauber’in Formula 1 ekibine sunma fırsatı bulacak. Tabi ki buna ek olarak Alfa Romeo taraftarları, efsanevi motor sporları tarihine yeni başarılar eklemeye kararlı olan bir otomobil üreticisine destek olma fırsatı bulacak.” diyerek anlaşmadan ötürü memnun olduklarını dile getirdi. Önümüzdeki sezon pistlerin ruhu çok daha anlamlı olacak gibi.