reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X
iPhone X
iPhone X

Güç adaptörleri karşı karşıya; USB-C destekli güç adaptörü iPhone X’i ne kadar hızlı şarj ediyor?

Kısa bir süre önce paylaştığımız bir haberde iPhone güç adaptörlerini karşı karşıya getirmiştik. Bilindiği üzere iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerinde hem kablosuz hem de hızlı şarj özelliği kullanılmaya başlandı.

Daha önceden Android’li telefonlarda karşımıza çıkan bu özellikler sayesinde yeni iPhone modelleri Qi uyumlu kablosuz şarj cihazlarında şarj edilebiliyor. Yeni iPhone modelleri Apple’ın belirttiğine göre sadece 30 dakikada yüzde 50 şarj seviyesine çıkabiliyor. Pek tabii bu süreye ulaşmak için telefonları satın alan kullanıcıların ekstradan hızlı şarj adaptörü ve kablosundan satın almaları gerekiyor. Bunun için 239 TL’lik 29 W USB-C güç adaptörünü ve 129 TL’lik USB-C Lightning kablosunu satın almanız gerekiyor.

USB-C destekli güç adaptörü iPhone X’i ne kadar hızlı şarj ediyor?

Macworld’ün ardından MacThai isimli bir internet sitesi de 5W güç adaptörü ve 29W USB-C hızlı güç adaptörünü karşı karşıya getirdi. iPhone X, 5 watt adaptörle yaklaşık 29 dakikada şarj edildiğinde yüzde 20, 29 watt adaptörüyle şarj edildiğinde yaklaşık 50 şarj seviyesine geliyor. 1 saat süreyle şarj edildiğinde iPhone X’daki şarj yüzdesinin sırasıyla yüzde 35 ve yüzde 81’e geldiğini söyleyelim. USB-C adaptörler yeni iPhone modellerini Apple’ın belirttiği gibi bir sürede şarj etse de 12W iPad adaptörlerinin de yeni iPhone modellerini hızlı şarj ettiğini ve çok daha uygun bir fiyata hızlı şarj imkanından faydalanacağızı söyleyelim. 5 watt adaptörlerden yüzde 70 daha hızlı olan 12 watt iPad adaptörlerin performans açısından USB-C adaptörlerden yüzde 20 daha yavaş olduğunu belirtelim.