reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X
iPhone

Hangisi daha hızlı; iPhone güç adaptörleri karşı karşıya

iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerinde hem kablosuz hem de hızlı şarj özelliği kullanılmaya başlandı. Daha önceden Android’li telefonlarda karşımıza çıkan bu özellikler sayesinde yeni iPhone modelleri Qi uyumlu kablosuz şarj cihazlarında şarj edilebiliyor.  Yeni iPhone modelleri Apple’ın belirttiğine göre sadece 30 dakikada yüzde 50 şarj seviyesine çıkabiliyor. Pek tabii bu süreye ulaşmak için telefonları satın alan kullanıcıların ekstradan hızlı şarj adaptörü ve kablosundan satın almaları gerekiyor. Bunun için 239 TL’lik 29 W USB-C güç adaptörünü ve 129 TL’lik USB-C Lightning kablosunu gözden çıkarmalısınız.

Macworld isimli internet sayfası iPhone’larla uyumlu güç adaptörlerini detaylı olarak mercek altına aldı. 12 W USB-A adaptörünün hem hızlı hem de USB-C’den daha uygun olduğunu belirten Macworld, yeni iPhone’ları USB-C ile test etti. Her iki telefonun da yarım saatte yüzde 50 şarj seviyesine ulaştığını söyleyen Macworld, 12W adaptörün 50 dakikada bu süreye ulaştığını ifade etti. Yeni iPhone modelleri USB-C’nin nimetlerinden yararlansa da iPhone 7 Plus (USB-C’ye destek vermiyor) modelinin de 12W USB-A adaptörüyle  hızlı şarj edilebileceğini söylüyor.  Bu arada belirtmekte yarar var. 12W iPad adaptörüyle şarj edildiğinde iPhone 7 Plus ile iPhone 8 Plus aynı sürede şarj oluyor.

USB-C adaptörlerle iPhone X ve iPhone 8 Plus şaha kalkıyor

USB-C adaptörü tercih edildiğinde telefonlar daha kısa sürede şarj edilebiliyor. USB-C adaptörler tercih edildiğinde yüzde 20-25’lik bir hız artışı oluyor. USB-C adaptörler yeni iPhone modellerini Apple’ın belirttiği gibi bir sürede şarj etse de 12W iPad adaptörlerinin de yeni iPhone modellerini hızlı şarj ettiğini ve çok daha uygun bir fiyata hızlı şarj imkanından faydalanacağızı söyleyelim. 5 watt adaptörlerden yüzde 70 daha hızlı olan 12 watt iPad adaptörlerin performans açısından USB-C adaptörlerden yüzde 20 daha yavaş olduğunu belirtelim.