reklamı kapat

POPÜLER

3D baskı teknolojisiyle plastik atıklar şehre kazandırılıyor [Video]

Plastik atıklar doğaya ve insan yaşamına zarar vermeye devam ediyor. Bunu önlemek içinse Print Your City projesi ilhamı 3D baskı teknolojisinden alıyor.

Advertisement

Plastik atıklar konusunda çalışmalar devam ediyor. Ancak bu alanda son dönemin en popüler projesi 3D baskı teknolojisinden ilham alıyor. Geçmişte plastik kullanan 3D baskı kalemlerden Adidas’ın okyanus atıklarından ürettiği ayakkabıya kadar pek çok farklı projeyle karşılaştık. Print Your City projesi ise bu küçük çaplı projeleri büyüterek şehirler için tam bir dönüşüm sağlıyor.

Plastik kullanımının artmasıyla beraber plastik atıkların da sayısı artmaya devam ediyor. Print Your City ekibinin belirttiğine göre sadece 2015 yılında, Amsterdam’da her bir daire başına yıllık 23 kg atık düşüyor. Ekip bu atıkları alarak şehirde kullanılabilecek şeyler üretiyor. Print Your City’nin ilk üretimi ise XXX isimli bank. Şekli rahatlıkla kişiselleştirilebilen bu banklar devasa 3D yazıcılar aracılığıyla basılıyor ve şehirdeki yerlerini alıyor. Mevcut tasarımın şu an prototip aşamasında olduğunu da belirtelim.

Plastik atık dönüşümü

Üretilen prototip bank yaklaşık 50 kg ağırlında. Yuvarlak hatların tercih edildiği bank iki kişilik alan sunuyor. Tasarımı gelişime ve değişime açık olan bu prototip sayesinde şehirlerdeki plastik atıkların geri dönüşüme katılması amaçlanıyor. Tek bir bank, Amsterdam’da yaşayan bir kişinin yıllık plastik atığıyla basılabiliyor. Print Your City projesiyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

VİDEO