reklamı kapat

POPÜLER

Kullanılmış plastik şişelerden 3D tasarım çıkaran baskı kalemi [Video]

3Doodler gibi 3D baskı kalemleri, kullanıcıların basit bir yöntemle kendi 3D baskı ürünlerini üretmelerine yardımcı oluyor. Kullanabilmek için ise hazır satılan plastik filamanlardan almak gerekiyor. Renegade‘in geliştiricileri ise eldeki basit plastik atıkları geri dönüştürerek 3D baskı için kullanmanın yolunu sunuyor.

Filaman diye adlandırılan plastik şeritleri üretim maddesi olarak kullanan 3D baskı kalemlerinin çok basit bir çalışma mantığı var. Kullanıcılar, kağıt üzerinde kalem kullanır gibi plastiği eriterek, kendi tasarımını ortaya çıkarabiliyor. Fakat bahsi geçen bu plastik hammaddeyi satın almak gerekiyor. Şu sıralar Kickstarter’da fon toplamakta olan Renegade 3D baskı kaleminin geliştiricileri ise hem çevreye yararlı olacak hem de kullanıcıları masraftan kurtaracak bir yönteme başvuruyor. Herhangi bir plastik şişe veya poşeti Renegade’nin üretim malzemesi olarak kullanabilir ve 3D baskı tasarımlara dönüştürebilirsiniz.

Kullanılmış şişe, plastik dosya ya da poşetleri Renegade’le birlikte kullanabilmek için bunları plastik şeritler haline getirmek gerekiyor. Onun için de ChupaCut adlı bir nevi öğütücü sunan geliştiriciler, kalemle kullanıma uygun mükemmel şeritler kesen basit bir mekanizma ortaya çıkarmış. Eğer proje başarıya ulaşırsa Renegade 3D baskı kaleminin teslimatlarına 2017’nin Ocak ayında başlanması bekleniyor. Kickstarter’da 35 bin dolar toplamayı hedefleyen projeye 100 dolar destek verenler, bir adet Renegade 3D baskı kalemi ve ChupaCut öğütücünün sahibi oluyor.

VİDEO: