reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

3D Baskı

Dünyanın ilk 3D baskı paslanmaz çelik köprüsü [Video]

3D baskı teknolojileri kendini şehir hayatında da göstermeye devam ediyor. MX3D dünyanın ilk 3D baskı köprüsünü müjdeledi.

3D baskı teknolojileri son kullanıcı cephesinde geniş çözümlerle kendini göstermeye devam ediyor. Her ne kadar son kullanıcı için üretilen 3D yazıcılar daha görünür olsa da üretim bölümünde kullanılan 3D baskı teknolojileri de yeni projelere imza atıyor. Daha önce şehir hayatına yansımasını gördüğümüz bu teknoloji şimdi bizi dünyanın ilk 3D baskı köprüsüyle buluşturuyor. Amsterdam’la yer alan MX3D’nin hazırladığı bu köprü hem şık bir tasarımla hem de etkileyici bir üretim süreciyle bizlerle buluşuyor.

Bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi

İlginç tasarımıyla dikkat çeken köprünün üretiminde 4.500 kg paslanmaz çelik kullanılmış. 12,5 metre uzunluğunda ve 6,3 metre genişliğindeki köprüyü basmak için 4 robottan güç alınmış. Baskı süresi ise 6 ay olarak açıklanıyor. Şimdilik basma süreci tamamlanmış olan köprününse test aşamasına geçtiği belirtiliyor. Sensörler aracılığıyla güvenliği test edilecek olan köprünün son kullanıma hazır olup olmadığına bakılacak. Yapılan testler sonucu köprünün güvenliği ve dayanıklılığı onaylandıktan sonra ise şehirdeki yerine konulacak. Amsterdam’daki Oudezijds Achterburgwal kanalı üzerine konumlandırılacak olan köprü, şehrin de havasını değiştirecek cinsten.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tabii bu proje Amsterdam’da gördüğümüz ilk çalışmalardan değil. Hatırlarsanız başka bir ekip de benzer bir teknolojiyle plastik atıklardan şehir için banklar üretiyordu. Böylelikle hem geri dönüşüm sağlanıyor hem de şehir içi kullanılan bankların üretiminde de bütçeden tasarruf ediliyordu.

Video