reklamı kapat

POPÜLER

nike

Nike’tan 3D baskı dokulu ultra hafif spor ayakkabısı [Video]

Daha önce benzer örneklerini Adidas’tan gördüğümüz 3D baskı spor ayakkabı modellerine Nike’tan da alternatifler geliyor. 3D baskı dokuma ile daha hafif ayakkabılar amaçlanıyor.

3D baskı teknolojiler hayatın her alanında kendini göstermeye devam ediyor. Nike da spor ayakkabı modellerinde bu teknolojilere yer veren firmalar arasında. Daha yüksek performanslı ayakkabılar yaratabilmek için bu teknolojiden yararlanan firma, işi bir seviye yukarı taşıyor. Şirket Flyprint isimli yeni tekniğini tanıttı. Söz konusu bu teknikle beraber ayakkabı modellerinin üzerine 3D baskı dokuma hazırlanıyor. Böylelikle daha hafif ayakkabılar elde edilebiliyor. Malzeme olarak TPU filamentin kullanıldığı bu tekniğin temel taşı ise geometri. Koşucu Eliud Kipchoge’ın da dahil olduğu, profesyonel atletlerden elde ettiği verileri kullanan şirket, dokuma kompozisyonunu tasarlıyor. Bu sayede belirli bölge ve koşuculara özel kişiselleştirilmiş yüksek performanslı ayakkabılar da üretilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hafif ve rahat

Flyprint, daha rahat, hafif ve nefes alan bir doku yaratmayı mümkün kılıyor. 3D baskı doğası gereği sürtünme kuvvetini klasik dokulara kıyasla yok edebiliyor. Koşucular için özellikle önemli olan bu özellik, günlük kullanımda da daha özgür adımlar anlamına geliyor. İlk model Zoom Vaporfly Elite Flyprint’in 10,7 gram daha hafif ve su emilimine de daha dayanıklı olacağı belirtiliyor. Bu teknolojiyle üretilmiş olan ilk modeli 22 Nisan’da Kipchoge’in Londra maratonundaki performansında göreceğiz. Ayrıca ayakkabı modeli maraton boyunca Nike uygulamasından sınırlı sayıda satılacak.

Video