reklamı kapat

POPÜLER

nike

Nike, koşu bandını spor ayakkabılarına dahil ediyor

İlginç inovasyonlara imza atan Nike, koşu bandını ayakkabı tasarımına dahil etmeye hazırlanıyor. Konsept tasarımı ortaya çıkaran firmanın aklında hayli farklı bir model var.

Yenilikçi tasarımlarıyla dikkatleri üzerine çeken Nike, son olarak yeni 3D baskı tekniği Flyprint’i tanıtmıştı. Flyprint ile tamamen kişiselleştirilmiş, koşuculara özel bir spor ayakkabı modelini ortaya çıkaran firmanın yeni tasarımı daha da ilginç. Mayıs başında hazırlanan yeni patent, ayakkabı içine döner konveyör sistem ekliyor. Söz konusu benzer sistem koşu bantlarından aklınıza gelebilir. Ancak bu sistemin amacı daha hızlı veya rahat koşmanızı sağlamak değil. Ayakkabıyı daha rahat giyebilmeyi sağlamak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ayakkabı içine gizli sistem

Bazı Nike modellerinin çekecekle bile hayli zor giyildiği ve çıkarıldığı düşünülünce neden böyle bir sisteme ihtiyaç duydukları aslında daha rahat anlaşılıyor. Söz konusu sistemde ayağınızın ayakkabı içine girerken adeta “kayması” bekleniyor. Ancak sistemin ayak konforunu nasıl sağlayacağı bir soru işareti ve denemeden bunu öğrenmek de pek mümkün değil gibi. Patent içinde bir kontrol mekanizması olduğu da belirtiliyor. Yani ayakkabı ayağınızdayken kaydırıcı kilitlenecek. Böylelikle yürüyüş sırasında ayakkabı içinde ayağınız kaymayacak. Söz konusu mekanizma detaylandırılmamış ancak ayağın ayakkabıya yaptığı baskıyı hisseden otomatik bir sensör olabilir.

Tabii şimdilik patent aşamasında olan bu ürünün son kullanıcıyla buluşup buluşmayacağı belli değil. Ürünün test sürecine ilişkin de net bir bilgi yok. Ancak kızaklı tasarımın firmanın yenilikçi adımlarından biri olacağı kesin.