reklamı kapat

POPÜLER

3D baskı harikası ayakkabı EXCIDIUM [Video]

3D baskı teknolojisinin yaygınlaşmasıyla özellikle tasarımcıların favori elektronik cihazı haline gelen 3D yazıcılar moda alanında fark yaratmaya devam ediyor. Maliyetin ve harcanan zamanın gözle görülür ölçüde azalmasıyla hem daha hızlı hem de bütçe dostu ürünler üretmek mümkün. Moda sektörünün 3D baskı favorisi ise ayakkabılar.

Malzeme, sağlamlık, kullanılabilirlik gibi özellikler bir araya geldiğinde 3D baskılar, ayakkabı modelleri için oldukça elverişli bir seçeneğe dönüşüyor. Söz konusu moda olunca hayal gücü ve tasarımın en uç noktalara kadar çıkabildiği göz önüne alınırsa bu konuda da ürünlerin hayata geçmesinde 3D yazıcıların katkısı büyük oluyor. Tasarımcı Chris van den Elzen de 3D baskı ve malzemenin getirdiği nimetlerden yararlanmak istemiş.

6 aylık bir çalışmanın sonunda EXCIDIUM ismini verdiği bir ayakkabı tasarımını hayata geçiren tasarımcı, ürünü planlamaya topuk kısmından başlamış. Girintili dolgu topuk tasarımı, topuk kısmında yer alan saydam malzemenin içindeki aksesuarlarla süslenmiş. Ayakkabının kalıbını çıkarmak için bir 3D tarayıcıdan faydalanan van den Elzen, baskıda Ultimaker 2‘den faydalanmış. Materyal olarak yüzde 30 karışımlı ahşap filament tercih eden tasarımcı, şu an her ne kadar tükenmiş olsa da bu özel tasarım ayakkabıları satışa çıkarmayı da ihmal etmemiş. 3D baskı teknolojisi sayesinde bu tarz modelleri daha çok göreceğiz gibi görünüyor. Yakın zamanda hazırlanan bir başka 3D baskı ayakkabı ise Mojito Shoe‘ydu.