reklamı kapat

POPÜLER

3D baskı moda

3D baskı teknolojisiyle modanın geleceği yeniden şekilleniyor

3D baskı teknolojileri geliştikçe kendilerine pek çok alanda yer buluyor. Basit hobilerden endüstriyel düzeyde üretime kadar uzanan bu alanlardan biri de moda.

3D baskı ve moda kelimeleri aslında birbirlerine o kadar uzak değil. 3D yazıcıların yavaş yavaş yaygınlaştığı dönemlerde de sık sık rastladığımız 3D baskı kıyafetler zaman içinde daha da etkili şekilde üretilmeye başlandı. Bu alanda çalışmalar yapan LabeledBy da teknolojiyle harmanlanmış koleksiyonları meraklılarıyla buluşturuyor. Geleceğin moda anlayışına küçük bir bakış sunan tasarım stüdyosu, inovasyon ve teknolojinin yardımıyla modaya yeni bir soluk katıyor. Ekip klasik 3D yazıcılarla tekstilde kullanılabilecek şekilde ayarlanmış özel parçalar üretiyor. Pazarda halihazırda sunulan hemen her materyalden ilham alan LabeledBy, deneysel, hatta biyoçözünür malzemelerle dahi ilginç ürünler ortaya çıkardıklarını kaydediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Giyilebilir baskılar

LabeledBy hazırladıkları baskıların giyilebilir olmasına büyük önem veriyor. Yani ortaya sadece göstermelik bir tasarımdan ziyade gerçekten teknolojinin etkisiyle şekillenmiş gerçek bir tekstil ürünü çıkıyor. Geliştirici ekip kıyafetlerin geleneksel çamaşır makinelerinde de yıkanabildiğini kaydediyor. Bu sayede podyumlardan çıkarak günlük hayatta da kullanılabilir tasarımlara imza atılıyor. Halihazırda stüdyonun tasarımlarının performans sanatçıları tarafından giyildiği kaydediliyor. Ekibin aktif bir şekilde kullandığı Instagram hesabında da 3D baskı parçalarla harmanlanmış koleksiyonlar sergileniyor. Gelecek yıllarda benzer stüdyoların giderek artması bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Ultimaker S5 tanıtımı