reklamı kapat

POPÜLER

3D baskıyla üretilen çelik örgülü bisiklet [Video]

20 Şubat 2016

3D baskı teknolojisinin geldiği noktayı gösteren harika bir örnekle daha karşı karşıyayız: Paslanmaz çelik gövdeli bisiklet! Hem tasarım hem de teknoloji harikası diyebileceğimiz bisiklet, bu ulaşım aracının cenneti Hollanda’dan geliyor.

Hollanda’nın Delft Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirilen Arc isimli bisiklet, 3D baskı teknolojisinin çok daha üst seviye kullanımıyla geliştirilmiş durumda. Düz bir zeminde yatay baskı yapan geleneksel 3D yazıcıların aksine, Hollandalı öğrenciler 3D baskı görevi gören robotik bir kaynak kolu kullanıyor. Aşağıdaki yapılış videosunda görebileceğiniz üzere, bu tuhaf alet şekilden şekle giriyor ve böylece ucundan çıkardığı reçineyi farklı açılardan basarak istenen şeklin verilmesini sağlıyor.

Kullanılan bu robotik yazıcı ve paslanmaz çelik malzeme söz konusu proje bir ilk olma özelliğine sahip. Öyle olmasa bile ortaya çıkan ürün, başlı başına bir sanat eseri görünümünde. 3D baskı teknolojileriyle bilinen MX3D firmasının da yardımıyla üç ayda tamamlanan Arc muhtemelen ticari bir ürüne dönüşmeyecek ancak ilgililere epey ilham vereceği kesin.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“3D baskıyla üretilen çelik örgülü bisiklet [Video]” için bir cevap

  1. ngnmtl dedi ki:

    Hem tasarım hemde yakın detaydaki işçilik çok kötü duruyor.