reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

3D yazıcılı geri dönüşüm bisikleti Mobile Fab, Tayvan sokaklarında [Video]

Tayvan’da faaliyet gösteren bir tasarım firması olan Fabraft, hem geri dönüşümü hem de 3D yazıcı teknolojisini halka daha yakından tanıtabilmek amacıyla, kendi tasarladığı 3D yazıcılı geri dönüşüm bisikleti ile başkent Taipei yollarına düştü.

İnternette yer alan açık kaynaklı yazılım ve tasarım planlarını kullanarak kendi 3D yazıcısını üreten ekip, yazıcıyı bir bisiklete monte ederek başkent sokaklarında insanlardan plastik bardak ve benzeri plastik ürünleri topluyor. Mobile Fab adını verdikleri araçtaki 3D yazıcı, baskı hammaddesi olarak polipropilen plastik kullanıyor. Tayvan’ın en çok tüketilen içeceği olan inci çayı sebebiyle sokakta bolca plastik bardak bulmak mümkün oluyor.


Halktan toplanan bardaklar, bisiklet üzerinde yer alan öğütücü aracılığıyla toza dönüştürüldükten sonra 3D yazıcı tarafından eritilip hammadde olarak kullanılıyor. Bu atık malzemeler 3D yazıcı sayesinde bisiklet jantlarına takılabilen renkli objeler gibi farklı ürünlere dönüşüyor. Plastik atıklarını getirenler bu ürünlere ücretsiz olarak sahip olabiliyor ancak iki saatlik baskı sürecini beklemeleri gerekiyor.


Mobile Fab’ın asıl amacının ekolojik farkındalık yaratmak olduğunu belirten ekip, insanlara 3D yazıcı teknolojisinin çöp olarak görülen şeyleri faydalı ürünlere dönüştürebildiğini göstermeye çalışıyor. Henüz yirmili yaşlarını süren tasarımcılar, Mobile Fab’ın çok daha büyük bir modelini geliştirerek projelerini daha kapsamlı bir çalışmaya dönüştürmek istiyor. Ayrıca projenin tasarımı ve tüm teknik detayları internet üzerinden indirilebiliyor. Böylece bize de 3D yazıcıların potansiyeli ile ilgili yeni bir örnek daha sunuluyor.

VİDEO